Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Chirurgiczne leczenie otyłości – rodzaje operacji bariatrycznych

Chirurgiczne leczenie otyłości – rodzaje operacji bariatrycznych

Statystyczne doniesienia w sprawie otyłości w Polsce nie są kolorowe. Na cierpi 18% Polaków, a żeby kwalifikować się do grupy otyłych należy mieć powyżej 30, czyli kilkadziesiąt kilogramów nadwagi! W związku z tym wszelkie sposoby chirurgicznego leczenia otyłości są coraz to bardziej popularne. Rodzajów operacji jest kilka, ale na szczególną uwagę zasługują: , opaska żołądkowa Lap-Band, mankietowa resekcja żołądka i .

Rękawowa/mankietowa resekcja żołądka

Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, niosące za sobą najmniejsze ryzyko. Operacja trwa około dwóch godzin i odbywa się w całkowitym znieczuleniu. Zabieg odbywa się laparoskopowo – chirurg przez pięć nacięć na jamie brzusznej jest w stanie usunąć 80% żołądka. Pozostały ma około 150 ml objętości. Takie rozwiązanie przede wszystkim ma na celu zmniejszenie objętości żołądka, dzięki czemu pacjent spożywa znacznie mniejsze , a co za tym idzie – traci na wadze.  Jakie są inne ?

Opaska żołądkowa Lap-Band

Do niedawna był to najpopularniejszy chirurgiczny sposób leczenia otyłości, ale z racji wielu powikłań powoli odchodzi się od tej techniki. Zabieg polega na laparoskopowym założeniu opaski na żołądek, która oddziela dużą część żołądkową od mniejszej. Do tej mniejszej trafiają zjedzone pokarmy i powoli są one przesuwane niżej. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie objętości, a co za tym idzie, znacznie szybsze odczuwanie sytości. Problematyczne w tym przypadku mogą być systematyczne kontrole i regulacja opaski – port znajduje się tuż pod skórą, a regulacja odbywa się za pomocą wstrzyknięcia przez skórę do portu cieczy, która wypełnia opaskę, uciskając żołądek.

Balon żołądkowy

Jest to bardzo rzadko stosowana metoda ze względu na mało trwałe efekty. Balon umieszcza się w żołądku przez gardło, dzięki czemu jest to metoda bardzo mało inwazyjna. Balon ma objętość od 400 do 700 ml i zajmuje sporo miejsca w żołądku, dzięki czemu mniej jedzenia się w nim zmieści. Ta opcja polecana jest osobom naprawdę otyłym, których BMI przekracza 60. W takich przypadkach jest to pierwszy krok do późniejszej resekcji żołądka lub Gastric By-pass. Ma to na celu na tyle duże zrzucenie wagi, aby bardziej inwazyjna operacja stała się bezpieczna. Balon po pół roku należy usunąć i to jest spory problem, ponieważ po jego usunięciu zazwyczaj nadmiar kilogramów wraca.

Gastric Bypass

Gastric Bypass jest jedną z najbardziej inwazyjnych i skomplikowanych metod. Ten zabieg polega na wytworzeniu małego żołądka, do którego doszywa się jelito cienkie, dzięki czemu zjadany pokarm przechodzi przez przełyk, trafia do małego żołądka, omijając jego większą część, a następnie do jelita cienkiego. Ten zabieg ma na celu: po pierwsze – zmniejszenie objętości żołądka, dzięki czemu mniej się je, a po drugie, z racji tego, że pokarm trafia szybciej do jelita cienkiego, to jest on mniej wchłaniany, a co za tym idzie organizmowi dostarcza mniejszą liczbę kalorii.

Podjęcie decyzji o chirurgicznym leczeniu otyłości powinno być zawsze na samym końcu. Jest to najczęściej jedyne rozwiązanie, jeśli wszystkie inne metody zawiodły. Często są to ratujące życie, a na pewno znacznie poprawiające komfort życia osoby otyłej.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *