Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co to jest skośnogłowie?

Co to jest skośnogłowie?

to schorzenie spotykane najczęściej w przypadku noworodków, wśród których układ kostny jest bardzo delikatny. Aby uniknąć deformacji czaszki, należy zapewnić im prawidłowe ułożenie w czasie snu. Jednym z najczęstszych schorzeń, które może pojawić się u dziecka jest . W ostatnim czasie mówi się o nim stosunkowo często, co sprawia, że warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniu.

Czym jest skośnogłowie?

Bardzo trudno jest ustalić przyczynę skośnogłowia. Istnieją przepuszczenia, że jedną z wielu przyczyn może być uwarunkowanie genetyczne. Skośnogłowie pojawić się może zarówno w życiu płodowym jak i już po narodzinach dziecka. Najczęstszym powodem rozwijania się deformacji jest zbyt częste leżenie dziecka po jednej stronie. W takiej sytuacji główka zaczyna odkształcać się w konkretnym miejscu. Problem ten zwany jest zarówno skośnogłowiem, jak i plagiocefalią ułożeniową a także efektem płaskiej główki. Dolegliwości nie wolno bagatelizować, a najważniejszym elementem jest zapobieganie jej powstaniu.

Jakie są objawy skośnogłowia?

Jednym z podstawowych objawów skośnogłowia zwanego również jako plagiocefalia ułożeniowa jest efekt płaskiej główki. Jednakże poza nią możemy zaobserwować u dziecka jeszcze inne charakterystyczne objawy. Są to:

  • Powiększone optycznie jedno oko
  • Powiększone jedno ucho
  • Czoło dziecka również z jednej strony jest bardziej uwypuklone
  • Policzek od strony deformacji wydaje się pełniejszy

W jaki sposób leczyć plagiocefalię ułożeniową?

Konkretne leczenie stosuje się w zależności od stopnia nasilenia się deformacji u dziecka. Obecnie jest to schorzenie szybko diagnozowane i wykrywane, dlatego można zacząć leczyć skośnogłowie już na początku pojawienia się deformacji. Zaleca się jednak przede wszystkim zapobieganie skośnogłowiu. Z tego też względu zaleca się zwracać uwagę na to, aby często zmieniało pozycję w czasie leżenia. Dzięki temu główka nie będzie narażona na ciągły ucisk w jednym miejscu. Zapobiegając skośnogłowiu warto również wybrać poduszkę ortopedyczną dla niemowląt. Poduszki takie są również pomocne w procesie rehabilitacji po ewentualnym zabiegu (sprawdź ofertę i ceny w serwisie Ceneo).

W sytuacji gdy mamy do czynienia ze skośnogłowiem niekiedy bywa interwencja chirurgiczna, ponieważ wady te nie korygują się samodzielnie w czasie wzrostu dziecka. Jeżeli istnieją wskazania do zabiegu operacyjnego, nie należy przeprowadzać go wcześniej, aniżeli po drugim miesiącu życia. Jeden zabieg najczęściej wystarcza aby usunąć skośnogłowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *