Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czym jest ostropest plamisty?

Czym jest ostropest plamisty?

Niezwykle popularnym ziołem jest silybum marianum, powszechnie znany, jako ostropest plamisty. Naturalnie spotkamy go w Azji, Pakistanie czy Indiach, a także w krajach o klimacie śródziemnomorskim. W Polsce spotykamy ostropest, jako roślinę uprawną o białych plamach na liściach. Roślinę tą można zaliczyć do astrowatych i często mylona jest z ostem, ponieważ ma ostro zakończone, kłujące i fioletowe .

Skład ostropestu plamistego

Ostropest plamisty cechuje się dobroczynnymi właściwościami, ponieważ zawiera w swoim składzie wiele cennych substancji. Przede wszystkim są to kompleks flawonolignanów określanych, jako sylimaryna. Dodatkowo zioło zawiera:

  • olejki eteryczne
  • związki goryczowe
  • olej
  • sterole
  • witamina E,
  • cukry,
  • aminy

Bogactwo związków w ostropeście sprawia, że używać można go na wiele różnorodnych sposobów, nie ograniczając się tylko do jednej metody.

Właściwości ostropestu plamistego

Pomimo, że ostropest cechuje się wieloma właściwościami leczniczymi, najważniejszy pozytywny wpływ odgrywa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Dzięki swoim właściwościom wspomaga jej regenerację, a także zapobiega odkładaniu się kolagenu. Dzięki temu znakomicie hamuje zmiany martwicze. Warto zaznaczyć, że ostropest chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych. Uszczelnia błonę komórek i sprawia, że nie dostają się do środka.

Ostropest dla wątroby warto zastosować, kiedy mamy do czynienia z długotrwałą antybiotykoterapią, bądź borykamy się z zatruciem po grzybach lub alkoholu. Zioło jest również skuteczne w leczeniu zapalenia wątroby.

Jak działa ostropest?

Ostropest plamisty nie tylko leczy i regeneruje wątrobę, ale także pozytywnie wpływa na cały proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz poprawia apetyt. Związki goryczkowe, które zawarte są w roślinie stymulują układ pokarmowy, dlatego łatwo pozbyć się wzdęć, czy uczucia ciężkości w żołądku.

Ostropest plamisty działa również przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Dodatkową zaletą jest to, że znacznie zmniejsza a także utlenianie się lipidów, dlatego doskonale chroni organizm przed zmianami miażdżycowymi. Jak dowodzą najnowsze , ostropest regeneruje również pracę nerek, a także poprawia produkcję czerwonych krwinek. Taksyfolina zawarta w roślinie korzystnie wpływa również na osteoporozy.

Jak stosować ostropest?

Z ostropestu otrzymuje się olej, który polecany jest zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Regularnie spożywany regeneruje wątrobę i pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Jeżeli stosujemy ostropest na skórę, wówczas nie tylko nawilżamy ją, lecz również szybciej może się zregenerować. Związki zawarte w oleju z ostropestu spowalniają procesy starzenia się skóry, a także rozjaśniają przebarwienia. Dodatkowo olej chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Niemalże nie istnieją przeciwwskazania do stosowania ostropestu. Jedynie kobiety w ciąży i karmiące, przyjmowanie go powinny skonsultować z lekarzem. Zioła nie powinno podawać się także dzieciom, które nie ukończyły dwunastego roku życia.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *