Postaw na zdrowie we Wrocławiu

DMSO – wszystko, co musisz wiedzieć o dimetylosulfotlenku

DMSO – wszystko, co musisz wiedzieć o dimetylosulfotlenku

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, jest lekiem naturalnym, stosowanym głównie w celu zwalczania i łagodzenia objawów różnorodnych chorób skóry. DMSO można przyjmować w postaci żelu, płynu, czy maści aplikowanych na skórę lub też roztworu spożywanego doustnie. Dimetylosulfotlenek (dimethyl sulfoxide) to związek siarki, wynaleziony na terenie Niemiec pod koniec XIX wieku, szybko znajdując zastosowanie jako rozpuszczalnik. Jego skuteczne zastosowanie medyczne odkryto dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Działanie DMSO

DMSO wykazuje działania charakterystyczne dla nośnika innych substancji, pomagając im przedostać się przez szereg barier biologicznych, takich jak zrogowaciały naskórek. To właśnie ta warstwa reguluje dostawanie się substancji do głębszych warstw skóry. DMSO zwiększa dyfuzję leków przez rogową warstwę naszego naskórka, chwilowo zakłócając tzw. bariery fizjologiczne skóry. Ma to miejsce poprzez interakcję dimetylosulfotlenku z tłuszczami, które znajdują się pomiędzy komórkami tworzącymi naskórek. DMSO tworzy odpowiednie środowisko rozpuszczalnika, dzięki czemu pomaga ekstrahować substancję rozpuszczoną z nośnika.

Zastosowanie DMSO

Jak już wspomniano, głównym zastosowaniem DMSO jest wykorzystanie tego związku jako nośnika substancji czynnej. Do innych właściwości DMSO zalicza się również zmiękczanie kolagenu i rozszerzanie naczyń krwionośnych, wzmacnianie tkanki łącznej, poprawę działania układu odpornościowego, działanie przeciwbólowe, czy też redukcję alergii.

DMSO stosuje się w leczeniu:

  • → ran i odleżyn,
  • → podstawnokomórkowego raka skóry,
  • → opryszczki pospolitej,
  • → śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego,
  • → gruźlicy,
  • → zapalenia stawów,
  • → różnorodnych chorób skóry.

Wynika z tego, że zastosowanie DMSO jest bardzo szerokie. Substancja stale poddawana jest dalszym badaniom, które mają określić, czy dimetylosulfotlenek można wykorzystać w leczeniu innych schorzeń.

Różne sposoby dawkowania DMSO

Istnieje kilka sposobów przyjmowania DMSO. Pierwszym z nich jest dawkowanie doustne. Przyjmuje się, iż bezpieczną dawką początkową jest 0,05g na kilogram masy ciała. Oznacza to, że dla osoby o wadze 70 kilogramów odpowiedni jest płyn zawierający 3.5g DMSO.

Dużo częściej DMSO wykorzystuje się do stosowania zewnętrznego w postaci maści, żelu, czy płynu aplikowanego na skórę. Przyjmowanie dimetylosulfotlenku w takiej postaci powinno być poprzedzone próbą alergiczną. Stosując DMSO należy pamiętać o dwóch zasadach:

  • → maść/żel o stężeniu do 60% DMSO stosuje się na skórę od pasa w górę,
  • → maść/żel o stężeniu od 75% do 80% DMSO stosuje się na skórę od pasa w dół.

DMSO niejednokrotnie określany jest mianem leku naturalnego, niemniej jednak należy pamiętać o skonsultowaniu planowanej terapii z lekarzem lub farmaceutą.

DMSO – możliwe działania uboczne

Jak niemalże każda substancja stosowana w celach leczniczych, także DMSO może wywoływać skutki uboczne. Przed przystąpieniem do terapii z wykorzystaniem DMSO należy upewnić się, iż stosowany preparat jest czysty od różnorodnych zanieczyszczeń przemysłowych.

Do zaobserwowanych skutków przyjmowania DMSO można zaliczyć:

  • → nieprzyjemny zapach potu (przyjmowanie zewnętrzne),
  • → nieprzyjemny zapach z ust (przyjmowanie doustne),
  • → reakcje uczuleniowe skóry (swędzenie, pieczenie, rumień),
  • → zawroty głowy, bóle głowy, nudności, biegunka, wymioty (bardzo rzadko),
  • → zaburzenia widzenia i problemy z oddychaniem (niezwykle rzadko).

Stosując regularnie DMSO należy pamiętać o regularnych kontrolach wątroby (co pół roku) oraz nerek (częściej niż co pół roku).

Podsumowując, DMSO to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, najczęściej występując w roli nośnika substancji czynnych. Dimetylosulfotlenek znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry (w tym nowotworów), zapalenia pęcherza, zapalenia stawów, czy gruźlicy. Związek ten może być stosowany doustnie, jak również jako maść, czy żel aplikowanych na skórę.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *