Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak słodycze wpływają na płód?

Jak słodycze wpływają na płód?

Jest to naturalne, że w trakcie ciąży kobieta ma różne zapotrzebowania żywieniowe. Czasem przychodzi ochota na coś kwaśnego, czasem na coś ostrego, słonego, ale bardzo często przychodzi ochota na to, aby spożyć coś słodkiego. Oczywiście w samym spożywaniu słodkiej przekąski nie ma nic złego, ale jeśli jest ich zbyt wiele, to można wówczas mówić o pewnym zagrożeniu zarówno dla samej kobiety jak i dla rozwijającego się dziecka. Kobieta w ciąży powinna swoją dietę opierać w głównej mierze na warzywach, na owocach oraz na produktach pełnoziarnistych. Spożycie niewielkiej ilości słodyczy nie wpłynie na , ale jeśli owa ilość jest zwiększona, to wówczas istnieje pewne ryzyko.

Dlaczego szkodzą płodowi?

W pewnym okresie ciąży problem zwiększonej ochoty na słodycze może stanowić zagrożenie, jeżeli owe zachcianki kobiety są spełniane. Dlaczego słodycze szkodzą dziecku? Podstawowym problemem w tym miejscu staje się obecność w wielu słodkich przekąskach tłuszczów trans. Niebezpieczeństwo spożywania owych tłuszczów tkwi w fakcie, że mogą one powodować zaburzenia rozwojowe płodu. W wyniku tego, że spożywamy nadmierne ilości słodyczy, nasz organizm może wykazywać niedobory różnego rodzaju mikroelementów. To przekłada się na różnego rodzaju choroby. Można tutaj wskazać chociażby na:

  • – zatrucie ciążowe
  • ciążowa
  • – niedobór potasu
  • – podwyższone krwi

Są to problemy zdrowotne, które wpływają na uszkodzenie płodu, na powstanie różnych wad rozwojowych. Jednocześnie też mowa jest o możliwości doprowadzenia do poronienia jeśli oczywiście ilość spożywanych słodkich przekąsek jest faktycznie bardzo duża. Nie można bezkarnie spożywać dowolną ilość słodkich przekąsek i być przeświadczonym, że nie będzie to miało żadnego wpływu na rozwój dziecka. De facto jest wprost przeciwnie. Zaspokajanie wszelkich zachcianek związanych ze słodkimi przekąskami na pewno wpłynie negatywnie na rozwój płodu. Nawet, jeśli początkowo nie będą widoczne żadne zmiany, to mogą się one uwidocznić w późniejszych latach życia dziecka.

Co można spożywać?

Powstaje pytanie o to czy w ciąży należy całkowicie odstawić słodkie przekąski? Wszakże przecież można tutaj wskazać na jedną bardzo ważną zaletę sięgania po nie. Chodzi mianowicie o poprawienie nastroju, co w okresie ciąży jest z pewnością nie do przecenienia. Odpowiedź jest bardzo prosta. Można sięgać po coś słodkiego, ale należy robić to z pewnym umiarem. Poza tym zamiast sięgać po coś, co stanowi puste kalorie, warto jest przygotować coś, co nie będzie stanowić wielkiego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka lub ryzyko powstania wad rozwojowych dziecka będzie znacząco mniejsze.

Można tym samym zamiast sięgać po lody, przygotować dla siebie sorbet owocowy lub też sięgnąć po zdrowy jogurt. Zamiast sięgać po drożdżówki lub pączki, można przykładowo spożyć kromkę chleba z owocowym dżemem. Równie dobrym pomysłem jest sięgnięcie po niewielką ilość gorzkiej czekolady, która zaspokoi nasze zapotrzebowanie na cukier, a jednocześnie też pozwoli dostarczyć do organizmu pewną ilość magnezu, żelaza oraz innych ważnych minerałów.

Cukier jest zagrożeniem dla zdrowia dorosłego człowieka, a w stosunku do rozwijającego się płodu mowa jest o jeszcze większym zagrożeniu. Tym samym zaspokajanie wszelkich zachcianek ciążowych odnoszących się do tego, co kobieta spożywa, jest wielkim błędem i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w rozwoju. Zdrowy umiar jest w tym miejscu jedną z kluczowych zasad, jakie należy wdrożyć w codzienne nawyki.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *