Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kraniostenoza – najważniejsze informacje

Układ czaszkowy małego dziecka jest szczególnie delikatny – wiemy to wszyscy. Jeżeli jednak powodem zniekształceń są poważniejsze dolegliwości należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Szybkie leczenie zależne jest od jak najszybszej diagnozy. Tu szczególnie warto powiedzieć o kraniostenozie – nie tylko o jej objawach, ale sposobach leczenia choroby.

Szybka diagnoza to skuteczne leczenie

Choć przez specjalistów określana jest jako poważny stan chorobowy to przy odpowiednim leczeniu prawidłowy rozwój dziecka jest całkowicie możliwy. powstaje w wyniku zrośnięcia się szwów czaszkowych. Choroba często rozwija się jeszcze w czasie ciąży. Często wykrywana jest też w okresie niemowlęcym. Deformacja czaszki to jeden z najbardziej widocznych objawów kraniostenozy. W czasie zrastania się szwów czaszkowych mózg rośnie w kierunku wolnym od ucisku. Szybka diagnoza, a także skuteczne leczenie umożliwia prawidłowy rozwój dziecka w dalszym okresie jego życia. A skoro o diagnozie mowa to tu niezbędne okazuje się badanie ultrasonograficzne, a także kontrola dna oka.

Na czym polega leczenie kraniostenozy?

W większości przypadków konieczny jest zabieg chirurgiczny. Taki zabieg przeprowadzony może zostać na różnych etapach życia. Po operacji najważniejsze to ciągła obserwacja rozwoju dziecka. Należy zwrócić m.in. uwagę, czy nie za zmian logopedycznych, a także jego rozwój intelektualny. Specjaliści obserwują również, czy nie ma zaburzeń psychoruchowych. W tym celu w czasie wspomnianych konsultacji przeprowadza się m.in. TK głowy. Odpowiednie leczenie kraniostenozy powoduje, że mimo zaistniałego problemu rozwija się całkowicie prawidłowo.

Pomocne poduszki ortopedyczne dla niemowląt

Główka małego dziecka jest delikatna i narażona na różnego rodzaju deformacje nie tylko w przypadku kraniostenozy. Warto w tym celu skorzystać z poduszek ortopedycznych dla niemowląt. Poduszki ortopedyczne dla niemowląt w prawdzie nie zlikwidują samej kraniostenozy, mogą jednak znacząco ułatwić jej rehabilitacje. Poduszki zapobiegają odkształceniu się główki w każdej pozycji. Dodatkowo chronią naturalną krzywiznę kręgosłupa dziecka, co pomaga w kształtowaniu ich prawidłowej postawy ciała. Swoje zdrowotne właściwości poduszki zawdzięczają piance z której są wykonane.

By: Anna D.