Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kwas hialuronowy – dla zdrowia skóry i stawów? (badania)

Kwas hialuronowy – dla zdrowia skóry i stawów? (badania)

Kwas hialuronowy tracimy po 30 roku życia. Charakterystycznymi objawami mogą być pojawiające się zmarszczki, osłabione włosy, czy problemy z bólami stawów. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej o zaletach ze stosowania kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy – co daje?

Pozytywne działanie kwasu hialuronowego potwierdzono wieloma badaniami naukowymi. Pacjenci stosujący ten kwas szybko zauważyli zmniejszony ból stawów, oraz wolniejszy proces starzenia się skóry. Zaobserwowano też poprawę kondycji całego organizmu. Wiele współczesnych kremów do twarzy deklaruje zawartość kwasu hialuronowego, w praktyce w większości zawierają jednak jego małe ilości.

Kwas hialuronowy doustnie

Należy podkreślić, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Jego największe stężenie gromadzi się m.in. w skórze, oku, płynach ustrojowych, tkance łącznej, a także mazi stawowej. Odpowiada również za budowę naczyń krwionośnych. W związku z tym powinien być stale uzupełniany. Duża zawartość kwasu znajduje się w skórze rekina i gałkach ocznych bydła. Należy jednak zwrócić uwagę, by kwas hialuronowy nie występował wraz z biopolimerami, które są szkodliwe dla organizmu. Fermentacja kwasu hialuronowego polegająca na produkcji z bakterii Streptococcus pozwala na otrzymanie kwasu w najczystszej postaci.

Wewnętrzne stosowanie kwasu hialuronowego

Zastrzyki z użyciem kwasu hialuronowego pomagają w leczeniu chorób kości, czy zwyrodnieniach stawów. Wyżej wspomnieliśmy o pozytywnym działaniu kwasu na wygląd włosów i skóry. Nie tylko hamuje się rozwój zmarszczek, ale i włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Warto jednak podkreślić, że poprawę w każdym z powyżej wymienionych aspektów zauważa się nie wcześniej, niż po 3 miesiącach stosowania.

Efekt pewnego badania

Niżej opisane badanie kliniczne zostało przeprowadzone przez grupę naukowców: Toshiyuki Tashiro, Satoshi Seino, Toshihide Sato, Ryosuke Matsuoka,  Yasunobu Masuda, a także Naoshi Fukui. Wyniki tego badania miały potwierdzić pozytywny wpływ doustnego przyjmowania kwasu hialuronowego na problemy ze stawami, a także dolegliwości bólowe w stawach kolanowych. W badaniu wzięło udział 60 pacjentów. Pierwsza grupa stosowała kwas hialuronowy, druga otrzymywała placebo. Choć samo padanie trwało aż rok to pierwsze efekty były widoczne już po 2 miesiącach stosowania. Pacjenci przede wszystkim podkreślali znacznie zmniejszone dolegliwości bólowe.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Hospitals Leuven

Kolejne badanie, które miało na celu udowodnić pozytywny wpływ kwasu hialuronowego na problemy ze stawami. Metodą oceny wpływu preparatu było Cochrane Database of Systematic Reviews, Clinical Trial Cochrane Register i EMBASE. Po 3 miesiącach ok. 50% pacjentów zaczęło odczuwać mniejsze dolegliwości bólowe.

W praktyce badania dowiodły, że przyjmowanie kwasu hialuronowego zwiększa ilość mazi stawowej. Co więcej otrzymana maź posiada lepszy skład – charakteryzuje się lepszą lepkością i sprężystością. Tym samym doskonale wpływa na biosyntezę. Minimalizuje też degradacje tkanek chrzęstnych. Dzięki temu kwas hialuronowy działa nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Z kwasu hialuronowego powinny korzystać przede wszystkim osoby powyżej 30 roku życia, odczuwający dolegliwości stawów, czy cierpiący na ich choroby, czy zwyrodnienia. Ponadto kwas hialuronowy spowalnia proces starzenia się skóry.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Tu ważnych jest kilka szczegółów. Każda dawka powinna zawierać 100 mg substancji czynnej. Wyznacznikiem jakości jest również wyżej wspomniana fermentacja polegająca na produkcji kwasu z bakterii Streptococcus equ. Należy unikać preparatów mających w składzie sztuczne barwniki, aromaty, słodziki, czy konserwanty.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *