Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Płaska główka niemowlęcia – czym jest plagiocefalia

Dzieci, to nasze największe skarby o które dbamy od pierwszych chwil ich życia. Warto pamiętać jednak o tym jak delikatny jest układ kostny u malucha, zwłaszcza jego główka, która jest tak miękka i plastyczna zarazem, że szybko ulega odkształceniu. Niestety w jego wyniku może pojawić się taka dolegliwość jak plagiocefalia.

Plagiocefalia – co to jest?

Plagiocefalia inaczej nazywana jest „skośnogłowiem”, lub „efektem płaskiej główki”. Powodów występowania tej choroby może być kilka. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, bądź kręcz szyi, która jest wrodzoną dystrofią mięśniową. Bardzo częstą przyczyną jednak jest układanie dziecka po jednej stronie (zwłaszcza w czasie snu), co powoduje, że część główki dziecka pod wpływem nacisku ulega odkształceniu.

Najczęstsze objawy

Oczywiście najbardziej charakterystycznym objawem jest wyżej wspomniana spłaszczona część główki dziecka. W przypadku plagiocefalii mamy również do czynienia z takimi objawami jak: optycznie powiększone jedno oko (asymetryczne ułożenie oczu), asymetryczne ułożenie uszu, uwydatnione czoło, oraz uwydatniony policzek.

poduszki dla niemowląt na płaską główkę - e-poduszki.pl

Leczenie plagiocefalii

Istnieją przypadki, gdzie konieczny jest zabieg chirurgiczny. Ten jednak powinien być nie wcześniej, niż po ukończeniu 2 miesiąca życia. W tej kwestii bardzo ważna jest czujność rodziców. Jak już wyżej zostało wspomniane plagiocefalia w wielu przypadkach występuje u dzieci które zbyt długo leżą w jednej pozycji. By zapobiec efektowi płaskiej główki najlepiej jest układać dziecko na brzuchu. Często jednak maluch odczuwa w tej pozycji dyskomfort, warto więc kłaść je przykładowo na swoich kolanach, tak, by czuło się bezpiecznie. Układanie dziecka na brzuszku wspiera również jego rozwój, gdzie maluch uczy się między innymi samodzielnego przewracania z brzucha na plecy. Ponadto należy zmieniać ułożenie dziecka w łóżeczku zwłaszcza w czasie snu.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie poduszek ortopedycznych dla najmłodszych dzieci, które nie zapobiegają odkształcaniu się główki pod wpływem nacisku niezależnie od pozycji w której się znajduje.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *