Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Rodzaje bezdechu sennego – poznaj objawy

Rodzaje bezdechu sennego - poznaj objawy

W medycynie najważniejszy jest czas. Postęp tej dziedziny daje ogromne możliwości i szanse na zapobieganiu wielu schorzeniom i dolegliwościom. Podstawowym jednak kryterium jest szybka diagnoza i rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Kłopoty ze snem – zwykłe zmęczenie czy poważna dolegliwość? Rodzaje bezdechu.

Ciągłe zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie czy złe samopoczucie, to nie tylko wynik stresu. Jednym ze schorzeń, które w ostatnich latach stało się bardzo powszechne, według statystyk często jednak  niediagnozowane to senny.  Jak twierdzi Edward Grandi, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Bezdechem Sennym – „ senny jest jednym z głównych problemów zdrowotnych na świecie”. Jednym z najczęstszych rodzajem bezdechu – obejmującym ok. 85 % przypadków – jest obturacyjny senny – tamowanie przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, blokując przepływ powietrza i wywołując chrapanie. Zdarza się, że oddech jest zupełnie zatrzymywany. Biorąc pod uwagę czynniki etiologiczne, poza obturacyjnym bezdechem sennym, wyróżniamy jeszcze dwa rodzaje bezdechu.

Jeden to ośrodkowy , który powoduje zaburzenie oddychania wskutek zaburzeń ośrodka w mózgu odpowiadającego za . Drugi natomiast to mieszany – zaburzenia na skutek neuronalnych zaburzeń napędu oddechowego oraz niewłaściwej wentylacji płuc z powodu wiotczenia mięśni podniebienia i języczka.

Bezdech diagnostyka – zacznij od podstaw

Zespół bezdechu może mieć również podłoże genetyczne, gdyż występuje nieraz w rodzinach z pokolenia na pokolenie – chodzi raczej o podatność na zachorowanie. Wstępnej diagnozy możemy dokonać sami w domowym zaciszu, określając podstawowe czynniki, które warunkują możliwość występowania tego schorzenia: otyłość (szczególnie u mężczyzn po 40 rokiem życia), chrapanie, ciągła senność, kilkukrotne budzenie w nocy. Dostępne na chwile obecne testy na obturacyjny bezdech senny dają 99,8% pewności prawidłowej diagnozy. Rozpoznanie choroby oraz zaawansowania stopnia wagi jego ciężkości określa tzw. wskaźnik bezdechu:

  • AHI (Apnoeahipopnea Index) – liczba bezdechów i epizodów hipowentylacji na 1 h snu
  • RDI (Respiratory Disturbance Index) – liczba nieświadomych przebudzeni w nocy spowodowanych chorobą.

Kliniczne badania pokazują, że bezdech występuje u około 4–10% dorosłych mężczyzn i 2–4% kobiet, głównie osoby dorosłe. Według jednak niektórych szacunków bezdech senny występuje już w przypadku ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia.

Na stronie Philips – który jest czołowym producentem aparatury do leczenia bezdechu sennego – znajduje się wiele ciekawych informacji na temat diagnozowania i leczenia: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/diagnoza-bezdechu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *