Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Torbiel Bakera – jak leczyć?

torbiel

Bóle w okolicach kolana, drętwienie w okolicy łydki może wskazywać na różne schorzenia. Jednym z nich jest , która jest umiejscowiona pod kolanem. Jest to zjawisko, które nazywa się torbielą lub też cystą Bakera. Swoim wyglądem może ona nieco przypominać balon. Powstaje oczywiście pytanie o to czy jest ona groźna? Z reguły nie, aczkolwiek bardzo wiele zależy także od tego, jakiej jest ona wielkości.

Czy torbiel jest groźna?

Jeśli bowiem torbiel jest stosunkowo duża, to może uszkadzać nerwy oraz naczynia krwionośne. Tym samym warto jest zwrócić się do lekarza i uzyskać poradę na temat postępowania, jakie należy podjąć. Torbiel jest wyczuwalna, jako mały guzek i to jest element, który może skłonić do podejrzenia o wystąpienie torbieli Bakera. Jak powstaje owa torbiel? W torebce stawowej kolana mamy specjalny płyn maziowy. Niweluje on tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami. Jednakże owego płynu może być zbyt dużo lub zbyt mało. Jeśli jest go za dużo, to może on przeciekać do sąsiednich rejonów. Tym samym może się przyczyniać do powstawania owych torbieli.

Aby móc potwierdzić jej wystąpienie, koniecznym badaniem jest USG. Dzięki temu badaniu można uzyskać pewność, że   kolana wynika nie z czego innego jak właśnie z pojawienia się owej torbiel Bakera. Leczenie torbieli Bakera sprowadza się do zażywania leków niesteroidowych. Pomocna może okazać się także . Bardzo często owa torbiel znika samoistnie i nie ma konieczności podejmowania jakichkolwiek działań. Nie należy jej jednak tak całkiem lekceważyć.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *