Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Wpływ otyłości w dzieciństwie na przyszłe życie człowieka dorosłego

Otyłość jest zjawiskiem, które w szczególny sposób jest widoczne w krajach wysoko rozwiniętych. Nie ma w tym przypadku, ponieważ jakość jedzenia, jakość produktów spożywczych, które są dostępne w sklepach w bardzo dużym stopniu przyczynia się do wystąpienia owego zjawiska. Mimo tego, że coraz powszechniej promuje się zdrowy sposób odżywiania się, to jednak zjawisko otyłości dotyczy wciąż bardzo dużej liczby osób. Najgorszym faktem w tym zjawisku jest to, że otyłość obecnie dotyczy coraz większej grupy dzieci. Otyłość w wieku dziecięcym jest szczególnie niebezpieczna.

Czynniki wpływające na rozwój otyłości u dzieci

Otyłość u dzieci może być wynikiem pewnych uwarunkowań genetycznych. Jednakże w głównej mierze wynika ona w prowadzenia niewłaściwego trybu życia oraz niewłaściwego odżywiania. Istnieje kilka istotnych czynników wpływających na rozwój otyłości u najmłodszych. Można do nich między innymi zaliczyć takie elementy jak:

  • niska aktywność fizyczna,
  • niski status społeczny rodziny,
  • wysoki poziom stresu,
  • niska samoocena,
  • otyłość rodziców.

Otyłość jest zjawiskiem, które często jest bagatelizowane przez osoby młode. Dopiero w momencie, gdy waga ciała przekroczy pewien pułap, takie osoby mogą zdać sobie sprawę ze skali problemu.

Zachowania generujące otyłość

Warto mówić nie tylko o pewnych czynnikach wpływających na rozwój otyłości, ale także na pewne grupy zachowań. Zaliczymy do nich między innymi takie elementy jak:

  • tolerancja kaprysów żywieniowych dzieci i niemowląt,
  • zbyt długi okres karmienia butelką,
  • błędy w żywieniu – oparcie się w dużej mierze na fast foodach,
  • zbyt wczesne wdrożenie potraw smażonych,
  • popieranie spożywania zwiększonej ilości słodyczy,
  • stosowanie pokarmów, jako nagrody,
  • późne wprowadzanie pokarmów wymagających żucia,
  • zabawa z użyciem pożywienia,
  • mała ilość spożywanych warzyw oraz owoców.

Nabycie pewnych nawyków wydaje się czymś niewinnym. Jednakże pewne nawyki się utrwalają i dla dzieci stają się czymś normalnym, naturalnym. Dzieci w tychże nawykach nie widzą żadnego zagrożenia, nie widzą niczego niewłaściwego. Nawet wówczas, gdy ich waga niekontrolowanie rośnie. Otyłość staje się czymś naturalnym i chociaż powoduje jednocześnie pewne problemy zdrowotne, to nie generuje ona przedsięwzięcia stosownych kroków mających na celu poprawę sytuacji.

Otyłość dziecka i jego przyszłość

Przyjęcie pewnych nawyków żywieniowych u dzieci ma wpływ na całokształt ich życia dorosłego. Otyłość nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia. Otyłość zawsze będzie miała przełożenie na pogorszenie samopoczucia, na pogorszenie funkcjonowania układu krążeniowego oraz na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób związanych z tym układem. Dlatego też otyłość u dzieci ma bezpośrednie przełożenie na otyłość dorosłych. Również na obniżoną motywację do zmiany tejże sytuacji oraz do wystąpienia problemów zdrowotnych w wieku dorosłym.

Jak to zmienić?

Już od najmłodszych lat należy wdrażać zdrowe zasady żywieniowe oraz zdrowe produkty. Posiłki z udziałem błonnika, warzyw, picie zielonej herbaty mającej działanie oczyszczające oraz pomagającej w procesie odchudzania to elementy, które pomogą ograniczyć możliwość wystąpienia otyłości zarówno w wieku dziecięcym jak i dorosłym. Poza tym unikanie fast foodów, aktywność fizyczna i szeroko pojęty zdrowy tryb życia to elementy, które bezwzględnie powinny być propagowane w rodzinach, w szkołach i innych ośrodkach mających wpływ na zdrowy rozwój młodego człowieka, na zdrowy rozwój dzieci od ich najmłodszych lat.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *