Postaw na zdrowie we Wrocławiu

10 sposobów, które skutecznie pomogą Ci rzucić palenie

10 sposobów, które skutecznie pomogą Ci rzucić palenie

Szereg badań naukowych udowadnia jak niszczący wpływ wywiera na nasze życie dym papierosowy. Oprócz negatywnych skutków zdrowotnych istnieje jeszcze czynnik emocjonalny, który znacząco obniża komfort życia. Polega on na ciągle powracającej myśli o papierosie. Liczne zakazy palenia tytoniu, zmuszają palących do większej kontroli, co wywołuje w nich rozdrażnienie. Warto spróbować rzucić ten szkodliwy nałóg. Wpisy na forach internetowych udowadniają, że jest to możliwe. Ci, którym się to udało wymieniają szereg korzyści z rzucenia palenia, począwszy od ekonomicznych, a skończywszy na zdrowotnych.

Skuteczne sposoby rzucania palenia

Oto kilka wypróbowanych sposobów na rzucenie palenia:

1. Silna motywacja

Zacznij od uświadomienia sobie, dlaczego tak naprawdę chcesz (nie musisz) rzucić swój nałóg. Pomocna może być lista, na której wypiszesz wszystkie powody, dla których powinieneś to zrobić. Gotową listę powieś w dobrze widocznym miejscu np. na lodówce, w razie kryzysu sięgnij po nią i przypomnij sobie, po co to robisz.

2. Oczyść mieszkanie

Wyrzuć wszystkie papierosy i pudełka po nich. Porządnie schowaj popielniczki i zapalniczki. Niech nic nie przypomina ci o tytoniu. Dobrze jest uprać pościel, firany, koce i ubrania, tak by w domu nastała świeżość. Myśl, że już nic nie będzie śmierdziało papierosami bywa niezwykle krzepiąca.

3. Myśl pozytywnie

Nie traktuj siebie jako byłego palacza, ale jak osobę niepalącą. Uwierz, że uda ci się skończyć z tym nałogiem. Niech wola zmiany będzie silniejsza niż chęć zapalenia.

4. Poszukaj grupy wsparcia

Nie bierz wszystkiego na siebie, nasz mózg może racjonalizować nasze potrzeby, chęci i żądze, dlatego łatwo o porażkę. Możesz skorzystać z pomocy portali społecznościowych, lekarzy, ów a nade wszystko przyjaciół. Jeżeli masz słabą wolę, warto, abyś pomyślał o profesjonalnej terapii.

5. Unikaj pokus

Każdy palacz ma pewne słabe punkty, sytuacje, w których automatycznie sięgał po papierosa. Dla wielu jest to poranna , alkohol, impreza w klubie czy stres. Powinieneś unikać tego typu sytuacji. Towarzystwo, w którym wszyscy palą początkowo również może powodować kryzys.

6. Zadbaj o dietę i

Możliwość przytycia stanowi dla wielu jedyny powód trwania w nałogu. Jeżeli zadbasz o zdrową dietę i dostateczną ilość płynów, nic takiego się nie zdarzy. Dobrze mieć pod ręką coś zdrowego do podgryzania np. pestki dyni czy słonecznika, surowe bądź suszone owoce, chodzi o to, by zająć czymś ręce. Bardzo pomocny dla wielu okazuje się , który łagodzi stres, dając równocześnie poczucie zadowolenia. Powrót do lepszej formy spowoduje, że nie będziesz chciał wrócić do nałogu.

7. Skorzystaj z nikotynowej terapii zastępczej

Na ryku dostępne są liczne produkty wspomagające rzucanie palenia (gumy, plastry, tabletki). Możesz też spróbować innych naturalnych metod takich jak czy hipnoza. Najtańsze plastry nikotynowe znajdziesz dzięki serwisowi .

8. Wykonaj badania lekarskie

Niektórzy potrzebują terapii szokowej. Tak mogą zadziałać wyniki badań. Pogarszający się stan zdrowia powinien stanowić wystarczającą motywację.

9. Dostrzegaj plusy

Możesz odkładać do skarbonki pieniądze, które wydawałeś dotychczas na papierosy. Policz ile zyskujesz w skali miesiąca i w skali roku, a okaże się ile zdołałeś zaoszczędzić. Zgromadzone pieniądze możesz wydać na przyjemności np. pojechać na upragnione wakacje.

10. Nagradzaj się

Zadbaj o to by to nie był czas okupiony jedynie męką i wyrzeczeniami. Zadbaj o przyjemności i , nagradzaj własną determinację a będzie silniejsza.

Udany proces przyniesie niezliczone korzyści, z których szkoda byłoby rezygnować. Rzucanie nałogu może okazać się o wiele łatwiejsze niż przypuszczałeś, zatem powodzenia.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *