
Uczucie zmęczenia, brak energii czy apatia mogą wskazywać na różnego rodzaju przypadłości. Jednakże jeśli stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas, to powinniśmy zdecydować się na wykonanie niezbędnych badań. W tej sytuacji możemy mieć do czynienia z anemią. Jest to bardzo groźne schorzenie, które jeśli nie jest leczone, to stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia danej osoby.
Z czego wynika anemia?
Jest to schorzenie, które wynika ze spadku stężenia hemoglobiny we krwi człowieka. Poza tym również obniża się ilość hematokrytu oraz erytrocytów. W przypadku anemii mamy również do czynienia z obniżoną zawartość żelaza w organizmie. Pierwiastek ten jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka i odpowiada między innymi za transport tlenu przez krwinki czerwone. Anemii nie można przeoczyć, ponieważ towarzyszą jej bardzo określone dolegliwości. Mowa jest nie tylko o osłabieniu oraz uczuciu zmęczenia.
W takich sytuacjach może również dochodzić do wystąpienia bólów głowy, zawrotów głowy, do ogólnego osłabienia oraz szumów w uszach. Niejednokrotnie też obniża się koncentracja, człowiek staje się senny, skóra staje się bardzo blada, kąciki ust pękają, a skóra staje się również bardzo sucha. Aby móc dokładnie sprawdzić czy nie dotknęła nas anemia, powinniśmy wykonać bardzo proste badanie. Chodzi w tym miejscu o podstawowe badanie krwi, czyli o badanie morfologiczne, dostępne w każdym laboratorium.
Anemia – kiedy się zaczyna?
Anemia daje szereg objawów, które sprawiają, że należy zgłosić się do lekarza. Diagnostyki nie należy odsuwać w czasie, ponieważ anemia może być jednym z objawów raka krwi, zwanego także białaczką. Kiedy zaczyna się anemia, pacjent może mieć bladą skórę, oraz błony śluzowe. Najczęściej towarzyszy temu przyśpieszony oddech, duszność, a także zdarzają się omdlenia. Wiele osób traci apetyt, cierpi na biegunki. Rozpoznana anemia pozwala ocenić typ choroby, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Niedokrwistość w stanie początkowym może być objawem niedoboru witamin i niewłaściwej diety. Zdarza się jednak, że stanowi jeden z objawów białaczki.
Czy anemia jest uleczalna?
Tak, anemia spowodowana brakami składników odżywczych jest uleczalna. Leczenie anemii polega na wyeliminowaniu czynniku, który ją spowodował. W sytuacji, kiedy spowodowana jest niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego czy żelaza, zaleca się wzbogacenie codziennej w wartościowe produkty spożywcze.
W sytuacji, jeśli anemia występuje na podłożu genetycznym, rozwiązaniami są:
- – Przetaczanie krwi
- – Stosowanie leków wpływających na elastyczność erytrocytów
Leczenie anemii w każdy przypadku powinni odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku leczenia anemii wrodzonej, choroba daje znać o sobie przez całe życie.
Dieta przy anemii – pierwszy i najważniejszy krok w wychodzeniu z choroby
Podstawą leczenia anemii jest odpowiednio dobrana dieta. Powinna być ona bogata w:
- – Mięso, gdyż zawiera ono znaczną ilość żelaza. Dodatkowo żelazo, które pochodzi z produktów zwierzęcych znacznie lepiej przyswaja się w organizmie, aniżeli żelazo roślinne. Polecane są w diecie szczególnie: mięso wołowe, wątroba wieprzowa, mięso indycze.
- – Warzywa i owoce również ważne są w leczeniu anemii, ponieważ dostarczają znaczną ilość witaminy C. Witamina ta z kolei zwiększa przyswajalność żelaza. W diecie przeciwko anemii sięgnąć należy po: natkę pietruszki, acerolę, czarną porzeczkę, owoce dzikiej róży i paprykę. Także warzywa strączkowe są bardzo bogate w żelazo, między innymi: biała fasola, soja, groch.
- – Uzupełnieniem diety w leczeniu anemii powinny być również płatki owsiane, siemię lniane, orzechy, kakao, brązowy ryż.
W diecie przy anemii należy pamiętać, że owoce taniny występujące w herbacie zmniejszają przyswajanie żelaza. Niekorzystnie wpływa także kawa i napoje energetyzujące.