Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Aparat do mammografii wykrywa nawet drobne zmiany

Aparat do mammografii wykrywa nawet drobne zmiany

Mammografia to metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich uważana za efektywne narzędzie w wykrywaniu raka piersi. Wykorzystywana jest jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet 50 – 69 lat, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o mammografii cyfrowej?

Mammografia polega na ucisku piersi w dwóch projekcjach i zobrazowaniu ich tkanki na zdjęciach rentgenowskich.

Aparat do mammografii wykrywa bardzo niewielkie, milimetrowe zmiany, obrazuje ich kształt i dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się mammografy cyfrowe, w związku z czym otrzymywany jest obraz w wersji cyfrowej, a – coraz rzadziej – na kliszach. Więcej o mammografach dowiesz się na stronie https://www.philips.pl/healthcare/product/HC714047/mammografia-microdose-si.

Kiedy wykonuje się mammografię?

Wskazania do wykonania mammografii są różne. Jest ona przede wszystkim badaniem profilaktycznym przesiewowym u kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia (co dwa lata) i u kobiet obciążonych genetycznie wystąpieniem raka piersi (co roku).

Mammografia służy także do diagnostyki. Zalecana jest np. po badaniu USG piersi w celu wykrycia mikrozwapnień, drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej lub w przypadku podejrzenia obecności guza piersi.

Badanie wykonuje się również gdy występują niepokojące objawy w obrębie piersi w badaniu palpacyjnym, takie jak zgrubienia czy obszary mastopatyczne. Mammografy cyfrowe znajdują także zastosowanie w przypadku krwistego wycieku z brodawki sutkowej, patologicznie powiększonych węzłów chłonnych pachowych lub podobojczykowych i przy wciągnięciu brodawki sutkowej lub skóry.

Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 35-40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej. W tkance tłuszczowej promienie rentgenowskie lepiej bowiem uwidaczniają wszelkie zmiany.

Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać jednak w dniu badania nie powinno się używać kremów, balsamów i dezodorantów w okolicy górnej połowy ciała. Jeżeli badanie było wykonywane w przeszłości należy wziąć ze sobą jego wyniki.

Mammografię należy przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu, najlepiej między 5. a 10. dniem. Przed badaniem powinno się udzielić lekarzowi informacji m.in. o swoim wieku, terminie ostatniej miesiączki, ewentualnych porodach, karmieniu, lekach hormonalnych i ewentualnym obciążeniu genetycznym.

Jak wygląda badanie? W czasie mammografii technik radiolog umieszcza pierś na stole aparatu i przyciska ją na kilka sekund specjalną płytką. Ucisk jest niezbędny by zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka i ewentualnych zmian.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *