
AZS – czyli atopowe zapalenie skóry, to dolegliwość z która musi się mierzyć wielu z nas. I choć (szczególnie przy skutecznym zapobieganiu objawom) choroba ta nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu, to niestety nasilona może znacznie je uprzykrzyć. Dlatego poniżej przedstawiamy nie tylko sam problem atopowego zapalenia skóry, ale i podpowiemy jak z nim walczyć.
Co to jest?
Atopowe zapalenie skóry inaczej przez specjalistów określane jest jako brak właściwej odpowiedzi układu odpornościowego na małe dawki antygenów. W związku z tym w organizmie człowieka nadmiernie wytwarzane są przeciwciała ( określane jako IgE). Przeciwciała te skierowane są przeciwko alergenom.
To na co uczulony jest chory na AZS, to przede wszystkim: pyłki roślin, sierść niektórych zwierząt, wybrane składniki produktów, czy inne, podobnego typu alergeny.
Podstawowe objawy
Świąd skóry (charakterystyczny także w określonych sytuacjach takich jak stres, czy przyjmowanie pokarmów na które chory jest uczulony), odczyny skórne, skłonności do zapalenia spojówek, nietolerancja wełny, suchość skóry, łupież biały, rumień twarzy, może pojawić się astma.
Co ważne atopowe zapalenie skóry u każdego może rozwijać się w indywidualny sposób.
Jak mogę sobie poradzić?
Leczenie farmakologiczne atopowego zapalenia skóry jest dosyć wąskie. Zazwyczaj leczy się je za pomocą sterydów, lub leków immunosupresyjnych. Najważniejsze jest jednak zadbanie o higienę naszego ciała. Stąd kąpiel warto zastąpić prysznicem. Należy używać wyłącznie specjalnych płynów, oraz szamponów. Wysuszoną skórę warto natrzeć oliwką.
Zadbaj także o czystość pomieszczeń w Twoim domu. Czyść meble wybranymi środkami. Wietrz pomieszczenia minimum dwa razy dziennie. Używaj pościeli z zdrowotnych dla Twojej skóry materiałów, a samą pościel, jak i ubrania pierz w proszku dla alergików.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Większość chorych na AZS to dziewczynki. Specjaliści do tej pory nie ustalili jednoznaczniej przyczyny powstawania choroby. Wiadomo jednak, że większa waga dziecka przy narodzeniu może zwiększyć prawdopodobieństwo powstania AZS. Jeżeli chcesz zmienić tryb życia na bardziej zdrowy polecamy serwis fitness-blender.pl, i lekturę opublikowanych tam poradników.
Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, to nie pal papierosów, oraz nie przebywaj w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zwróć też szczególną uwagę spożywane produkty, na wiele z nich możesz być zwyczajnie uczulony.
Jeśli choroba dotyka dziecko w wieku do 8 lat, to jest duża możliwość wyleczenia choroby, niestety, jeśli jednak następuje jej nawrót w wieku dojrzałym, to większość chorych musi zmagać się z AZS do końca życia.