Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Badanie rezonansem magnetycznym, czyli diagnostyka wnętrza ciała człowieka

Badanie rezonansem magnetycznym, czyli diagnostyka wnętrza ciała człowieka

Dużo mówi się o rezonansie magnetycznym, który pozwala dosłownie zajrzeć do wnętrza organizmu. Można zobaczyć nie tylko poszczególne organy, ale przede wszystkim tkankę mięśniową, ich strukturę. Tak, aby sprawdzić, czy w organizmie rozwija się choroba lub też nie doszło do uszkodzeń tkanek, np. na skutek złamania nóg. Pomimo wielu mitów krążących w środowisku nie trzeba obawiać się magnetic resonance imaging (MRI). W jakich przypadkach zalecane jest wykonanie rezonansu, które może wymagać podania kontrastu?

Kiedy lekarz decyduje o wykonaniu rezonansu magnetycznego?

To lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu takiego badania, które umieszcza pacjenta w specjalnej tubie. Może on zdecydować o tym, jeżeli istnieje podejrzenie:

  • stwardnienia rozsianego;
  • choroby Alzheimera;
  • nowotworów mózgu;
  • schorzenia przysadki mózgowej.

Na tego typu badanie, które jest całkowicie bezinwazyjne mogą zostać wysłane także osoby biorące udział w wypadkach, stanowiących zagrożenie nie tylko dla samej czaszki, ale również dla mózgu. Takie badania wykonywane są za darmo w ramach NFZ. Termin MRI może być odległy. Warto więc pomyśleć o jego wykonaniu we własnym zakresie, co też umożliwia warszawska klinika REX MEDICA. Cenę takiego badania można poznać kontaktując się bezpośrednio z kliniką. Dane kontaktowe znajdują się na stronie https://www.rexmedica.pl/.

Co należy wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Warto upewnić się, czy MRI nie wymaga specjalnego środka, który nazywany jest kontrastem. Jest to preparat, który pomaga uzyskać lepszy obraz poszczególnych fragmentów ciała, np. mózgu. Jeżeli pacjent podejrzany jest o guza mózgu, to taki preparat należy wypić przed badaniem. W niektórych przypadkach kontrast może zostać podany dożylnie. Rezonans jest badaniem bardzo dokładnym, który pozwala na to, aby zlokalizować zmiany ogniskowe zachodzące nie tylko w głowie, ale w innych miejscach układu nerwowego i nie tylko. Zwykły rezonans (bez podania kontrastu) pomaga zlokalizować ewentualne zmiany, które występują w tkankach miękkich. Kontrast pomaga sprawdzić, co także dzieje się w naczyniach. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykonania rezonansu z kontrastem. Wśród osób, które MRI z kontrastem nie mogą wykonywać, znajdują się ciężarne i karmiące piersią. Zwykły rezonans może być wykonywany u ciężarnych, ale z pominięciem pierwszego trymestru. Później można się na niego zdecydować, co jest koniecznością w przypadku wielu schorzeń, które tyczą się nie tylko przyszłej mamy, ale rozwijającego się w jej łonie dziecka.

Jak długo trwa MRI?

Samo badanie trwać może kilka minut lub nawet dłużej. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki dokładnie fragment ciała ma zostać sprawdzony. Należy pamiętać o tym, że w trakcie wykonywania badania trzeba pozostać w bezruchu, ponieważ jest to konieczne dla lepszego zobrazowania sytuacji. W niektórych przypadkach, np. małe dzieci, osoby z klaustrofobią, konieczne jest podanie znieczulenia ogólnego, ponieważ dla nich pozostanie w bezruchu może stanowić ogromny problem.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *