Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Balneolog – co leczy, jak pomaga lekarz balneolog?

Balneolog - co leczy, jak pomaga lekarz balneolog?

Balneologia to jedna z najstarszych kategorii medycyny uzdrowiskowej. Koncentruje się ona na badaniu właściwości leczniczych wód podziemnych, a także różnych substancji, które mogą pozytywnie oddziaływać na leczenie wielu schorzeń. Czym konkretnie zajmuje się więc balneolog i w czym pomaga pacjentom?

Czym jest balneologia?

Balneologia to dziedzina medycyny uzdrowiskowej, która była praktykowana jeszcze w czasach starożytnych. Kąpiele wodolecznicze były bardzo popularne, już wtedy wierzono, że mają one mnóstwo właściwości leczniczych. Obecnie balneologia prężnie rozwija się głównie w Japonii, ale też w niektórych krajach europejskich. Bada ona wpływ wody i substancji naturalnych na zdrowie człowieka.

Kiedy warto skorzystać w balneoterapii?

Balneoterapia jest pomocna w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Według informacji podanych przez Medical Sensus (medicalsensus.pl/artykuly/balneologia.html), balneologia pomaga w leczeniu nadwagi, otyłości, alergii, nerwobóli, bóli mięśniowych, stawowych, reumatycznych czy obrzęków. Balneoterapia jest także stosowana u osób, które uskarżają się na przewlekły stres, zmęczenie, depresję, bezsenność lub mają osłabiony układ odpornościowy i nawracające infekcje.

W czym pomoże balneolog?

Balneologa można spotkać w każdym sanatorium czy uzdrowisku. Wśród jego obowiązków wymienia się głównie badanie pacjentów, ocena ich układu kostnego, przeprowadzanie różnego rodzaju testów elektromiografii czy wodnych, kierowanie pacjentów na poszczególne zabiegi dopasowane do ich potrzeb, wypisywanie recept, prowadzenie dokumentacji medycznej, kwalifikowanie do terapii np. ciepłolecznictwem, laserem czy ultradźwiękami.

Czy każdy może zdecydować się na balneoterapię?

Niestety nie. Istnieje szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają skorzystanie z leczniczych właściwości balneologii. Wśród nich wyróżnić można otwarte rany, ciążę, choroby oczu, liszaj rumieniowaty, niedoczynność tarczycy, hemofilię, ostre urazy stawu, stwardnienie rozsiane czy implanty chirurgiczne lub silikonowe (poza tymi stomatologicznymi).

Popularne zabiegi balneologiczne

Najpopularniejszymi zabiegami są różnego rodzaju kąpiele wodne. Solankowe zalecane są osobom, które mają choroby ortopedyczne, reumatyczne, neurologiczne oraz ginekologiczne. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe natomiast pomogą chorym zmagającym się z różnymi dolegliwościami skóry lub mającymi niedokrwienie kończyn dolnych. Kąpiele kwasowęglowe mają pozytywny wpływ na leczenie chorób serca, nadciśnienia czy nerwic. Popularne są także kąpiele radoczynne, które wykorzystuje się u pacjentów z chorobami naczyń czy górnych dróg oddechowych.

Popularne są również zabiegi z użyciem borowiny, czyli specjalnego rodzaju torfu. Wykorzystywana jest ona nie tylko w kąpielach, ale także w okładach czy pastach. Borowina ma szczególne właściwości lecznicze, które sprzyjają osobom cierpiącym na schorzenia ortopedyczne, reumatyczne, neurologiczne, laryngologiczne czy ginekologiczne.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *