Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Bezsenność – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Bezsenność - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy i spokojny sen jest podstawą do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Bardzo ważna jest także odpowiednia długość snu, czyli nie mniej niż 7 godzin na dobę. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej osób dopadają problemy z bezsennością. Należy zatem zdefiniować owo pojęcie.

Czym jest bezsenność?

Jeżeli znajdujesz się na tej stronie to zapewne masz problemy z zasypianiem. Jest to tzw. bezsenność, która dotyka coraz większą ilość społeczeństwa. Rozróżniamy trzy rodzaje bezsenności pierwsza to krótkotrwała trwa ona zaledwie kilka dni. Następnie mamy przewlekłą, która jest przedłużeniem krótkotrwałej. No i trzeci rodzaj to chroniczna, która już jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jeżeli masz ją dopiero kilka dni, a nie chcesz idź do specjalisty warto zastosować kilka naturalnych rad radzenia sobie z tą chorobą.

Bezsenność, to termin, który oznacza nie tylko całkowitą niemożność zaśnięcia, jak rozumie to wiele osób, ale także długi proces zasypiania, a co za tym idzie skrócony czas snu oraz budzenie się w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem. Efektem takiego stanu jest niewyspanie, problemy z koncentracją oraz uczucie senności przez cały dzień. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest nieprzestrzeganie higieny snu lub przewlekły stres.

Zwykle w ciągu dnia jesteśmy zapracowani i zaganiani, więc dopiero gdy kładziemy się spać mamy czas na myślenie i analizę wszelkich problemów, czego skutkiem jest kłopot z zaśnięciem. Natłok myśli oraz nerwy męczą, jednak nie pozwalają zasnąć. Innym powodem kłopotów ze snem może być praca w systemie zmianowym. Osoby zmuszane przez to do odsypiania zarwanych nocy zaburzają swój normalny rytm dnia, a co za tym idzie snu.

Jeśli problemy ze snem zdarzają się sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju, jednak jeśli cierpimy na przewlekłą bezsenność, powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może bardzo negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia i ogólne samopoczucie, a przy tym zdezorganizować nasze dotychczasowe życie.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Bardzo ważne są godziny twojego snu. Wiele osób nie docenia tego faktu, ale nasz organizm lubi przyzwyczajenia. Dlatego bardzo ważne jest chodzić spać o ustalonych godzinach i wstawać też o tych samych. Nie zależnie, czy mamy dzień wolny, czy idziemy do pracy zawsze stałe godziny.

Nasza dieta. Tu wsysaczy przestrzegać podstawowych zasad żywienia, czyli 5 posiłków w ciągu dnia. Pierwszy musi być najbardziej obfity, a ostatni jak najbardziej lekki. Także musisz uważać z kawą. Maksymalnie jedną filiżankę dziennie i w godzinach porannych.

Zacznij pół godziny przed snem słuchać muzyki relaksacyjnej. Jest udowodniono naukowo, że osoby, które słuchały tej muzyki przed snem o wiele łatwiej zasypiał. Możesz zrobić cokolwiek innego co się uspokoi np. czytanie, modlenie się.

Powyżej zawarte rady często pomagają. Jednak jeżeli twoje objawy nie ustępują po miesiącu to koniecznie musisz się z głosić do specjalisty, który ustali indywidualny tok leczenia. Leczenie tej choroby nie jest łatwe i czasami może trwać nawet do roku.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *