Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Białko w moczu

białko

Zasadniczo białko w moczu nie powinno się pojawiać, a przynajmniej nie w nadmiernych ilościach. Musimy, bowiem jasno zaznaczyć, że ludzki organizm wydala białko wraz z moczem i jest to stan naturalny, ale jego ilość nie przekracza 100 mg. i nie jest możliwa do wykrycia w badaniu. Dopiero, gdy wartość białka w wydalanym moczu przekracza 150 mg. można mówić o pewnym stanie patologicznym, aczkolwiek jeszcze nie zawsze. Białko pojawiające się w moczu może być, bowiem wynikiem stresu, przeciążenia, przemarznięcia czy też nawet dłuższego stania. Dopiero, gdy kolejne badanie wykaże obecność białka w moczu, możemy mówić o niepokojącym stanie, o konieczności konsultacji z lekarzem.

Problem białka w oczu

Obecność białka w moczu jest wówczas czymś niewłaściwym i powinna skutkować wizytą u urologa. To zjawisko może wystąpić w każdym wieku, aczkolwiek bardzo często można się z nim zetknąć u osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia. Zazwyczaj, jeśli mówimy o kobietach, to możemy wskazać na upławy bądź też na infekcję pochwy, jako na przyczynę wystąpienia białka w moczu. W odniesieniu do mężczyzn najczęstszą przyczyną białkomoczu w tym wieku są pewne problemy z prostatą i również musimy mówić o konieczności konsultacji z urologiem. Przyczyn występowania białka w moczu człowieka może jednakże być znacznie więcej. Na pewno w tym miejscu musimy wskazać na różnego rodzaju choroby związane z nerkami.

Obciążenie nerek

Nieprawidłowa praca tego organu jest bardzo często związana właśnie z obecnością białka w moczu. Oczywiście samo białko nie wywołuje choroby nerek ( nadmiar jak najbardziej wpływa), ale może wskazywać na takie właśnie schorzenie. Przyczyny obecności białka w moczu to także toczeń, występowanie nowotworu czy też zachorowanie na cukrzycę. Tak naprawdę, więc przyczyna tutaj nie jest jednoznaczna, a więc tym bardziej koniecznym jest szybkie udanie się do lekarza i wykonanie wszystkich niezbędnych badań lekarskich. Dobra diagnoza to znacznie większe szanse na szybkie wyleczenie i pozbycie się owego białka z naszego moczu.

Opracowane przez: Bartek M.