Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Polaków ogarnęła prawdziwa biegania. Mniejsze i większe miasta raz po raz organizują biegi miejskie, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia. Wysiłek fizyczny, do którego spokojnie możemy zaliczyć bieganie, jest zdrowy, ale wówczas, kiedy traktujemy go jako lekarstwo – czyli przyjmujemy regularnie, ale z umiarem.

Podstawowa zasada jest taka, że nie powinniśmy od razu porywać się na długie dystanse. Nie jest to ani zdrowe, ani mądre. Wysiłek powinniśmy stopniować, wraz z rozwojem naszej kondycji. Osoby zupełnie początkujące powinny zaczynać nawet nie od biegania, a od marszobiegów i samego marszu. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby przyzwyczaić swoje do rosnącego z czasem wysiłku. Poza tym nie zniechęcimy się tak łatwo.

Kondycję należy doskonalić krok po kroku. Nie należy porywać się od razu na długie dystanse. Pamiętajmy również o takich podstawach, jak przed bieganiem, i rozciąganie już po. Dzięki temu zminimalizujemy szanse na pojawienie się kontuzji. Zbyt częste bieganie, lub zbyt długie dystanse, mogą nawet prowadzić do przetrenowania. rosną nie podczas wysiłku, a właśnie podczas odpoczynku. Dlatego powinniśmy zawsze serwować sobie odpowiedni kres czasu na regenerację.