Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Błonnik i jego właściwości

błonnik

Błonnik to wszelkiego typu formy węglowodanów, które pochodzą z roślin, oraz te które nie zostają strawione przez organizm. Błonnik zwany jest również jako włókno pokarmowe, który nie tylko nie jest trawiony przez organizm, ale również nie jest przyswajalny. Jeśli w organizmie mamy niską podaż błonnika wówczas skutkuje to zaparciami, czy też problemami z trawieniem.

Właściwości błonnika dla naszego organizmu

Błonnik ma ogromną ilość właściwości dla naszego organizmu. Przede wszystkim ma zdolność pochłaniania wody, dlatego posiłek zostaje lepiej rozgryzany i formowany, zaś w żołądku powiększa objętość, dlatego jest trawiony dokładniej. Błonnik wzmaga produkcję soków trawiennych dzięki czemu w jelitach zostaje poprawiona perystaltyka. Jedzenie zostaje więc odpowiednio strawione i transportowane do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że błonnik posiada również w swoim składzie trójglicerydy , które to obniżają stężenie w krwi a tym samym zmniejsza się ryzyko miażdżycy.

Dieta wysokobłonnikowa

Jeżeli każdego dnia stosujemy dietę wysokobłonnikową, wówczas z naszego organizmu wydostają się metale ciężkie oraz toksyny. Ciało staje się oczyszczone a złogi są wydalone ze stolcem.  Błonnik sprawia również że pokarmy są wolniej trawione, dlatego nawet bo bogatym posiłku poziom insuliny nie wzrasta gwałtownie.

Prawidłowa ilość błonnika w naszym organizmie jest niezwykle ważna aby zadbać o organizm. Błonnik zapewnia nam na dłużej uczucie sytości, dlatego jest też świetny dla osób na diecie.

Opracowane przez: Aneta R.