Bardzo częstym problemem są u niemowląt i małych dzieci deformacje czaszki. Troszcząc się o malucha należy zwracać na nie szczególną uwagę, ponieważ nie tylko przyczyniają się do nieestetycznego wyglądu, ale również mogą być początkiem poważnych schorzeń i chorób. Deformacje główki niemowlaka mogą przybierać różne formy i tylko szybka interwencja oraz podjęcie właściwych kroków leczenia, sprawiają, że możemy uniknąć komplikacji.
Dlaczego powstają zniekształcenia główki?
Zniekształcenia główki u niemowlaków, to częsta przypadłość, która licznie zgłaszana jest przez rodziców lekarzom. Dlaczego mamy do czynienia z owymi deformacjami? Co jest ich przyczyną?
Deformacje u dziecka mogą powstać już w życiu płodowym. Najczęściej dochodzi do nich w chwili kiedy główka malucha naciskana jest przez miednicę matki. Wówczas dziecko rodzi się już z deformacją w większym lub mniejszym stopniu. Niestety bardzo często deformacje są przyczyną nieświadomości rodziców. Układamy dzieci do snu zawsze w tej samej pozycji, pozwalamy aby kilka godzin dziennie przebywały w foteliku, czy bujaku. Wszystkie te poczynania sprawiają, że w efekcie może dojść do deformacji główki niemowlaka i szeregu problemów z tym powiązanych. Jedną z najpopularniejszych form deformacji, poza plagiocefalią ułożeniową oraz kraniostenozą, jest brachycefalia. Warto wiedzieć, w jaki sposób profilaktycznie jej zapobiegać oraz jak ją leczyć.
Co to jest Brachycefalia?
Brachycefalia to medyczne pojęcie, określające „krótką główkę”. Charakterystyczną cechą tej przypadłości jest to, że główka dziecka jest z tyłu płaska oraz szeroka. Deformację łatwo dostrzec bez wykonywania jakichkolwiek badań i wymaga podjęcia leczenia. Warto zaznaczyć, że nie jest to dolegliwość „nowa”, albowiem badania nad nią trwały już w XIX wieku. W okresie tym Gustaw Retzius, szwedzki anatom podzielił ludzkość na krótko i długogłowców. To właśnie on jako pierwszy sformułował nazwę choroby i nadał jej miano Brachycefalia. Dziś jest to częsta deformacja z którą niemowlę zarówno może się urodzić, jak i nabyć ją w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji.
Czy poduszki medyczne są pomocne w leczeniu Brachycefalii?
Czy poduszki ortopedyczne pomagają w leczeniu płaskiej główki typu Brachycefalia? Jak dowodzą badania warto z nich korzystać nie tylko podejmując leczenie deformacji, ale również jako doskonałą formę profilaktyki. Główka noworodka jest niezwykle delikatna, dlatego w chwili kiedy dziecko wciąż przybiera jedną pozycję ciała, w łatwy sposób może ulec odkształceniu. Stosując poduszki ortopedyczne, zapobiegamy spłaszczeniu główki, ale jednocześnie dbamy o cały kręgosłup malucha. Dodatkowo poduszki medyczne polecane są przez lekarzy i fizjoterapeutów jeżeli walczymy z brachycefalią. Sprawiają, że koryguje się kształt główki, a także unikamy pogłębienia deformacji.
W jaki sposób leczyć brachycefalię?
Jeżeli maluch boryka się z problemem brachycefalii, nie należy ignorować deformacji. Może się ona pogłębiać i wpływać na rozwój wielu schorzeń. Szybko należy podjąć skuteczne leczenie deformacji. W tym celu każdy rodzic powinien pamiętać o częstej zmianie pozycji ciała dziecka. Bez względu na to czy maluch ma ulubioną pozycję w czasie snu, po pewnym czasie musi ulec ona zmianie. Pozytywne efekty przynosi również stosowanie poduszki medycznej (sprawdź ceny w serwisie Ceneo), która niweluje opór główki na podłoże i sprawia, że kształt główki dziecka wraca do normy. Jeżeli stosując powyższe zalecenia deformacja nie ustępuje niezbędna staje się wizyta u lekarza. W skrajnych przypadkach niezbędna staje się interwencja chirurgiczna.