Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Chroń się przed zanieczyszczeniami z powietrza

zanieczyszczenie-powietrza

Jak donosi najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia, Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Powietrze, które cechuje się bardzo niską jakością, wnika do naszych mieszkań, a także negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem, którego wszak nie da się uniknąć?

Co znajduje się w powietrzu?

W powietrzu, które wdychamy każdego dnia znajduje się szereg szkodliwych dla zdrowia substancji. Natykamy się więc codziennie na dwutlenek siarki, który prowadzi do podrażnień dróg oddechowych, uszkadza płuca, a także zmniejsza czynności układu krwionośnego. Co ważne w powietrzu znajduje się również Benzo(a)piren, bardzo groźna substancja która może wywoływać nowotwory. Z kolei pył PM10 wywołuje zapalenia oskrzeli i płuc, a także jest sprawcą alergii.

Jak chronić się przed szkodliwym powietrzem?

Oczywiście powietrza nie da się uniknąć, jest nam niezbędne do życia. Warto jednak zlikwidować jego groźne, chorobotwórcze konsekwencje. Dobrym sposobem jest dieta, bogata w kwasy omega 3 albowiem są one wstanie chronić nas przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza. Sięgnąć należy również po witaminę C, która regularnie przyjmowana będzie chronić nasze DNA przed mutacją, a tym samym możliwością zachorowania na różne, groźne nowotwory. Do diety należy włączyć również i owoce. Najskuteczniej skutki zanieczyszczonego powietrza likwidują brokuły, kapusta i brukselka.