Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co jest dobre na ból gardła przy przełykaniu i skąd się on bierze?

Co jest dobre na ból gardła przy przełykaniu i skąd się on bierze?

Do bólu gardła dochodzi zazwyczaj w momencie, kiedy spożywamy coś zimnego. Na przykład lody, czy schłodzone napoje. Również poprzez wychłodzenie, głośne mówienie, czy infekcje wirusowe i przeziębienia. Ból gardła może spowodować problemy z przełykaniem, jednak istnieje kilka łatwych i prostych domowych sposobów, dzięki którym problem bólu przy przełykaniu ustąpi.

Ból gardła przy przełykaniu – skąd się bierze?

Często ból gardła przy samym przełykaniu czy ból promieniujący aż do ucha albo uczucie suchości i podrażnienia gardła są objawami zapalenia i obrzęków błon śluzowych gardła, tchawicy i krtani. Przy zapaleniu błon śluzowych gardła, błona powiększa się i powoduje obrzęk, migdałki zaczynają puchnięć i powodują problemy z połykaniem. Podrażnione receptory nerwowe w błonie śluzowej sprawiają nieprzyjemne dolegliwości w postaci drapania i ostrego bólu gardła przy przełykaniu.

Tak naprawdę przyczyn, które wywołują silny ból gardła, jest bardzo dużo. Ważne jest to, by zdiagnozować przyczynę i określić chorobę, a następnie zastosować odpowiednie metody leczenia. Sprawa jest poważniejsza, jeśli bólowi gardła towarzyszy gorączka. Może to oznaczać infekcję bakteryjną lub wirusową. W momencie, kiedy nie występują żadne objawy przeziębienia, a temperatura ciała nie jest zawyżona – często problem jest olewany. A istnieją choroby, w których pojawia się ból gardła przy przełykaniu, temperatura ciała jest w normie i czujemy się dobrze. W takich sytuacjach lepiej sięgnąć po leki na ból gardła. W sytuacji gdy występują mniejsze dolegliwości możemy radzić sobie z bólem przy użyciu domowych sposobów.

Jak sobie radzić z bólem gardła przy przełykaniu domowymi sposobami

Domowe sposoby na bóle gardła przy przełykaniu sprawdzają się w mniej zaawansowanych infekcjach bakteryjnych i wirusowych, jednak mogą być pomocne w podstawowym leczeniu górnych dróg oddechowych.

Dosyć skutecznym i najprostszym sposobem na ból gardła jest płukanie, które skutecznie zwalcza bakterie i wirusy, a także łagodzi stan zapalny gardła. Dla uzyskania pożądanego efektu należy płukać gardło bardzo często, powyżej pięciu razy na dzień. Płukankę przygotowuje się z roztworu z soli i sody, wywar z szałwii, rumianku czy innych ziół, można zastosować słaby roztwór z wody utlenionej, czy roztworów farmaceutycznych przeznaczonych do płukania gardła. Różne zioła lecznicze są skutecznymi, naturalnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi, przez co są pomocne na bóle gardła.

Na ostry ból gardła pomocne będą ciepłe płyny pite w dużej ilości, przynajmniej od 2-2,5 litrów dziennie. Przykładowe ciepłe napoje to herbata z cytryną, podgrzane mleko z miodem, czy ciepła woda.

Kolejnym skutecznym sposobem na udrażnianie dróg oddechowych i bólu gardła są inhalacje. Do inhalacji użyć można specjalnego inhalatora albo wdychać gorącą parę z wywaru szałwii, oregano czy rumianku. Jednak należy pamiętać o tym, że inhalacje można przeprowadzić tylko wtedy, kiedy temperatura ciała jest w normie.

Miód z cytryną jest również pomocny na ból gardła, wystarczy rozpuścić łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie i dodać plasterek cytryny. Należy roztwór pić kilka razy w ciągu dnia, dzięki czemu ból gardła minie po kilku dniach.

Następnym sposobem na złagodzenie bólu gardła przy przełykaniu są rozgrzewające kompresy. Aby podziałało, wystarczy zamoczyć materiał np. szalik w gorącej wodzie i przyłożyć do gardła. Można także użyć maści rozgrzewającą w przypadku normalnej temperatury ciała.

Dobre i skuteczne na bóle gardła okażą się także tabletki do ssania, czy spraye. Jednak przy tym sposobie należy uważać, by nie stosować preparatów zbyt często, gdyż mogą jeszcze bardziej podrażnić i wzmocnić bóle gardła.

Ból gardła u dzieci – leczenie

W momencie pojawienia się pierwszych objawów bóli gardła przy przełykaniu u dzieci należy zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Często przy samym bólu gardła doskwiera zatkany nos, przez co dziecko oddycha przez usta. Przez wilgotność powietrza śluzówka gardła nie wysycha, dodatkowo nie sprzyja rozwoju mikrobów. Jeśli dziecko nie może płukać gardła, można zastosować inhalację lub ssanie specjalnych tabletek.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *