Suchy kaszel jest bardzo męczący, gdyż w ciągu dnia przeszkadza się skupić, a w nocy nie daje zasnąć. Warto wykorzystać różne sposoby na kaszel suchy, aby go skutecznie złagodzić. Jeśli uporczywy, suchy kaszel nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Najczęściej duszący, suchy kaszel jest oznaką przeziębiania albo grypy i w miarę rozwoju infekcji zmienia się w mokry. Jednak zawsze warto go łagodzić, aby nie zakłócał snu w nocy. Można stosować domowe sposoby, ale kiedy nic nie pomaga, trzeba zgłosić się do lekarza.
Przyczyny suchego kaszlu
Bardzo dobrym sposobem na leczenie kaszlu jest syrop przeciwkaszlowy, np. Thiocodin. Suchy kaszel może być spowodowany różnymi czynnikami. Należy do nich nadwrażliwość oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych, ale też przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Kaszel może pojawić się podczas zaostrzenia astmy oskrzelowej oraz przy przyjmowaniu niektórych preparatów (np. leków zażywanych podczas niewydolności serca czy w nadciśnieniu tętniczym).
Pozostałe przyczyny, na które warto zwrócić uwagę, to:
- dym papierosowy,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- wchłonięcie ciała obcego do dróg oddechowych,
- alergia na sierść zwierząt albo pyłki traw,
- nowotwór płuc lub oskrzeli,
- refluks przełyku,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach drażniących błonę śluzową gardła.
Jak zwalczyć kaszel suchy?
Domowe sposoby na suchy kaszel to:
- inhalacje,
- stosowanie rozgrzewających maści,
- nawilżanie powietrza, ponieważ ciepłe i suche powietrze nasila ataki kaszlu,
- domowe syropy, np. z cebuli,
- nawilżanie błony śluzowej; pomaga np. picie wody lub wody z miodem w temperaturze pokojowej.
Jeśli domowe sposoby na duszący kaszel nie pomagają, warto kupić syrop przeciwkaszlowy. Syropy dostępne są bez recepty i zawierają kodeinę czy butamirat. Pozwalają przespać całą noc, a dzięki temu umożliwiają regenerację organizmu. Syrop przeciwkaszlowy należy stosować dwa lub trzy dni. Jeśli objawy nie ustępują po trzech dniach, należy odwiedzić lekarza. Konsultacja konieczna jest również wtedy, gdy dodatkowo utrzymuje się gorączka, występują trudności w oddychaniu i wymioty.