Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co pyli w kwietniu?

co pyli w kwietniu?

Kwiecień to prawdziwe utrapienie dla alergików. Warto wiedzieć, jakie rośliny wytwarzają w tym okresie największą ilość alergenów a także w jaki sposób starać się przed nimi chronić. Sprawdź, co pyli w kwietniu.

  • Olcha

Szczyt pylenia olchy przypada na marzec, jednakże jej pyłki unoszą się w powietrzu, także w kolejnym miesiącu. Jeśli nie ma opadów, jest słonecznie, owe pyłki mogą być dla alergików szczególnie

  • Topola

Topola kwitnie w marcu, jednakże również w kwietniu możemy odczuwać skutki owego pylenia. Topola i okres jej pylenia zbiega się z pyleniem traw, dlatego jest to szczególnie uciążliwe. Oba rodzaje pyłków wywołują kwietniowe katary, łzawienia.

  • Wierzba

Pyłki wierzby największe swoje stężenie mają w kwietniu. Wówczas to roślina zaczyna kwitnąć a należy pamiętać, że jest bardzo silnym alergenem. Utrudniać życie może zarówno mieszkańcom wsi, jak i miast. Jest to bowiem często spotykane drzewo, zaś wiatr rozsiewając alergeny sprawia, że kilka tygodni możemy się borykać z negatywnymi uczuleniowymi objawami.

  • Brzoza

Na terenie Polski występuje aż siedem odmian brzozy. Kiedy rozpoczyna się w marcu jej kwitnienie, trwa bardzo długo albowiem aż do połowy maja. Pyłki brzozy są odpowiedzialne za wiele dolegliwości związanych z alergią. Najczęściej jednak są przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa.

  • Jesion

Jesion pyli niemalże w tym samym okresie co brzoza, zaś jego apogeum przypada na kwiecień. Objawami alergii na jesion są na ogół nieżyt nosa i ostre zapalenie spojówek.

Opracowane przez: Aneta R.