Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co pyli w maju? Informacje ważne dla alergików

co pyli w maju

W okresie wiosny i jesieni, kiedy jesteśmy narażeni na jeszcze większą ilość alergenów, istotne jest aby wiedzieć, co pyli i w jaki sposób starać się chronić. W maju najbardziej dają się nam we znaki wczesnokwitnące trawy, szczaw oraz babka. Także drzewa uczulają, a pokrzywa również może wywołać alergię. Zobacz jakie pyłki krążą w powietrzu w maju.

  • Trawy

W okresie maja zaczynają pylić trawy. To właśnie one stają się źródłem problemów dla alergików, przez kilka kolejnych miesięcy. Powodują nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek, a także katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową. Największe stężenie pyłków traw przypada maj i trwa aż do końca pierwszej dekady lipca. Na terenie Polski występuje około 150 odmian traw. Najbardziej alergiczna jest Słodka Trawa Wiosenna. Alergenami są również Trawy Tymotki i Kupkówki. Najgorszy w ciągu dnia czas pylenia traw to poranek i wieczór.

  • Babka

Babka pyli w okresie maja aż do września. Przełomowym miesiącem pylenia jest czerwiec i lipiec. Pomimo, że w maju stężenie pyłków nie jest wielkie, to jednak wrażliwym alergikom może dać się we znaki. Bardzo często babka bywa przyczyną uczuleń, objawia się nieżytem nosa i zapaleniem spojówek. Wśród niektórych alergików może pojawić się pokrzywka i atopowe zapalenie skóry.

  • Dąb

Już końcem kwietnia dąb zaczyna pylić. Sezon ten trwa aż do końca maja. Alergie na dąb zaczynają się w chwili kiedy drzewa zakwitają. Mimo, że nie pyli zbyt długo to jednak osoby uczulone mogą odczuwać spory dyskomfort. Dąb powoduje krótkie ale bardzo intensywne alergie.

Opracowane przez: Aneta R.