Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co stosować na odleżyny 4 stopnia?

Co stosować na odleżyny 4 stopnia?

W medycynie wyróżnia się 5 stopni rozwoju ran odleżynowych, przy czym ostatni z nich może wywołać stan zagrażający w sposób bezpośredni życiu pacjenta. Leczenie odleżyn 4 stopnia domowymi sposobami jest możliwe, jednak wymaga również interwencji lekarza, który zaleci pacjentowi antybiotykoterapię. Co stosować na odleżyny 4 stopnia?

Czym charakteryzują się odleżyny 4 stopnia?

Lekarze rozróżniają 5 stopni rozwoju ran odleżynowych, przy czym dwa pierwsze są niegroźne dla zdrowia i życia pacjenta. Stanowią głównie defekt estetyczny, mogą również przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Niemniej jednak dopiero odleżyny 3 stopnia zaczynają stanowić bardzo poważny problem. Odleżyna 3 stopnia to sączące się wrzody obejmujące tkanki podskórne, a także uszkodzenia mechaniczne skóry. Tkanka chora zostaje w wyraźny sposób oddzielona od tkanki zdrowej. Tego typu odleżyn nie sposób nie zauważyć. Jeśli nie będą one odpowiednio leczone, przeistoczą się w odleżyny 4 stopnia. Te natomiast charakteryzują się:

  • powiększeniem owrzodzenia rany,
  • czarnymi, martwiczymi zmianami, widocznymi na dnia rany,
  • znaczącym uszkodzeniem skóry.

Zmiany te mogą spowodować odsłonięcie tkanki mięśniowej czy kości.

Jak leczyć odleżyny 4 stopnia?

Odleżyny 4 stopnia – leczenie nie jest proste, a wręcz przeciwnie, długotrwałe i uciążliwe dla chorego. Warto w takim przypadku rozpocząć od odpowiedniego pielęgnowania rany. Należy codziennie przemywać ją roztworem przyrządzonym z wody oraz soli fizjologicznej. Tego typu mieszanka jest całkowicie bezpieczna zarówno dla tkanek zaatakowanych zmianami, jak i zdrowych. Martwe tkanki oraz sączącą się wydzielinę należy usunąć za pomocą jałowego gazika.

Oczyszczanie skóry może odbywać się również przy pomocy preparatów enzymatycznych w formie maści lub żelu. Warto sięgnąć po opatrunki hydrokoloidowe, które dzięki wysokiemu uwodnieniu powoduje nasączenie i łatwiejsze oddzielenie strupa martwiczego. Odleżyna 4 stopień – opatrunki należy dobierać z rozmysłem i regularnie sprawdzać, czy pod wpływem ich działania stan skóry ulega poprawie. Więcej na temat efektywnego leczenia odleżyn 4 stopnia można przeczytać tutaj: https://chlonne24.pl/blog-section/odlezyny-czwartego-stopnia.

Kiedy potrzebna jest interwencja lekarza?

Odleżyny 4 stopnia bezwzględnie musi skontrolować lekarz prowadzący. Ich pojawienie się jest bardzo niepokojącym sygnałem, głównie w kontekście ryzyka zakażenia sepsą, która stanowi bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Sepsa rozwija się co prawda dopiero w przypadku odleżyn 5 stopnia, jednak przechodzenie pomiędzy kolejnymi etapami przebiega dosyć płynnie, zwłaszcza jeśli rana nie jest leczona w odpowiedni sposób. Lekarz, po zbadaniu pacjenta, może zadecydować o zastosowaniu dodatkowe antybiotykoterapii. Jest to uzupełniająca forma leczenia do aplikowania opatrunków. Sam w sobie nie jest on w stanie walczyć z bakteriami, natomiast antybiotyki nie wspomagają bezpośrednio procesu gojenia ran odleżynowych.

Czasami konieczna okazuje się również interwencja chirurgiczna i przeszczep tkanek. Produkty niezbędne do leczenia odleżyn można nabyć w sklepie internetowym https://chlonne24.pl/. Pacjenci mogą uzyskać refundację NFZ na wybrane produkty, zwłaszcza w kontekście profilaktyki przeciwodleżynowej. Należy pamiętać, że leczenie odleżyn 4 stopnia, choć jest trudne, musi zostać wdrożone w jak najkrótszym czasie. Ponadto, gdy stan zdrowia pacjenta ulegnie poprawie, trzeba wprowadzić niezbędne działania profilaktyczne, które zapobiegną nawracaniu problemu.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *