Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co to jest choroba sercowo-naczyniowa?

Co to jest choroba sercowo-naczyniowa?

Choroba sercowo-naczyniowa to stan, w którym serce i naczynia krwionośne są uszkodzone. Najczęstszym typem choroby sercowo-naczyniowej jest choroba wieńcowa, w której blaszka miażdżycowa gromadzi się w tętnicach dostarczających krew do serca. To przerywa przepływ krwi i może prowadzić do bólu w klatce piersiowej i innych objawów. Inne rodzaje chorób sercowo-naczyniowych obejmują udar, nadciśnienie i zastoinową niewydolność serca.

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

Kluczem do zapobiegania chorobom układu krążenia (https://firmyzkapitalem.pl/category/zdrowie-i-medycyna/) jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Oznacza to zdrowsze odżywianie, więcej ćwiczeń i regularne wizyty kontrolne u lekarza. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom układu krążenia jest zmniejszenie ryzyka zawału serca lub udaru mózgu poprzez kontrolowanie następujących czynników ryzyka:

 1. Przestań palić
 2. Obniżyć poziom cholesterolu
 3. Niższe ciśnienie krwi

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka CVD lub już ją zdiagnozowano, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o przyjmowanych lekach i zmianach stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia lub wystąpienia kolejnego zdarzenia.

Leczenie chorób układu krążenia

Najczęstszą chorobą układu krążenia jest choroba wieńcowa. Chorobę wieńcową zwykle leczy się lekami lub chirurgicznie, ale często trzeba ją leczyć obiema metodami leczenia. Operacja obejmuje operację pomostowania wieńcowego lub angioplastykę, która otwiera zablokowane tętnice w sercu, które dostarczają krew do mięśnia sercowego i przywracają do niego prawidłowy przepływ krwi.

Dlaczego choroby układu krążenia są tak niebezpieczne

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na świecie. Głównymi przyczynami chorób sercowo-naczyniowych są wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i otyłość. Radzenie sobie z tym stanem może być trudne, ponieważ często przebiega bezobjawowo, dopóki nie stanie się ciężki. Ważne jest, aby poddać się testom na te warunki, aby można było sobie z nimi poradzić, zanim spowodują uszkodzenie serca. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę sercowo-naczyniową, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać się leczeniu, zanim stan się pogorszy. Objawy zawału serca lub udaru obejmują:

 1. Nagły ból w klatce piersiowej, który może promieniować do szyi, szczęki lub ramienia
 2. Ból, który trwa dłużej niż kilka minut i nie ustępuje
 3. Nagłe drętwienie lub osłabienie, które dotyczy jednej strony ciała
 4. Pocenie się, nudności, zawroty głowy.
Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *