Coraz częściej stosuje się ją jako alternatywę do gipsu. Zanim jednak podejmie się decyzje o jej zastosowaniu należy skonsultować to z lekarzem. Orteza – bo o niej mowa, to stabilizator który dziś używa się także w przypadku złamań. Dlatego w powyższym tekście postanowiliśmy nie tylko odpowiedzieć na pytanie, czym ona jest, ale jakie ma zastosowanie w poszczególnych sytuacjach.
Orteza – co to jest?
Zadaniem ortezy jej przede wszystkim maksymalna stabilizacja i unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Pod względem materiałów z jakich jest wykonana wyróżnia się przede wszystkim ortezy sztywne, półsztywne i miękkie. Ogromną zaletą ortez jest ich przepuszczalność powietrza do kończyny, mimo jej wyżej wspomnianego unieruchomienia. Dzieki temu też skóra ochroniona jest przed otarciami. Współcześnie ortezy można dobrać zarówno pod długość, jak i szerokość kończyny. Ortezy, to jednak nie tylko złamania, zwichnięcia, skręcenia, czy zerwania, ale i pomoc przy dolegliwościach neurologicznych, chorobach reumatycznych, czy wsparcie po zabiegach operacyjnych.
Części ciała w których zakładane są ortezy to między innymi: odcinek szyjny kręgosłupa, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, odcinek lędźwiowo–krzyżowy kręgosłupa, nadgarstek, ręka, staw barkowy, staw łokciowy, staw kolanowy, czy staw skokowy.
Jak i na co zakłada się ortezy?
Czyli skoro powiedzieliśmy już sobie o częściach ciała, to warto wspomnieć o tym w jakich sytuacjach dobrze działają. Przykładowo mamy ortezy kończyn górnych. Tu wyróżniamy staw barkowy, gdzie celem ortezy jest stabilizacja ramienia w pozycji anatomicznej. Dlatego zakłada się ją w przypadku rekonwalescencji po operacji, czy w przypadku osób, które doznały uszkodzenia w przypadku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.
Ortezy kręgosłupa, w tym. odcinek piersiowy kręgosłupa. Tu mamy do czynienia zarówno u osób po ciężkich urazach stawu barkowo–obojczykowego, jak i pacjentów, którzy wymagają korekcji postawy.
Jeśli chodzi o ortezy kończyn dolnych, to tu wyróżniamy między innymi ortezy stawu skokowego. Dzięki nim stopy zarówno utrzymują stabilizacje, oraz unieruchomienie, ale i zabezpieczenie stawu skokowego przed możliwymi urazami. Stosuje się je również w przypadku rehabilitacji po skręceniach, czy zwichnięciach stawu skokowego, w tym urazach związanych ze ścięgnem Achillesa.
Ortezy idealne dla gospodyń domowych?
Ale i osób wykonujących prace fizyczne, bądź zręcznościowe, bowiem ortezy przy wspomnianej stabilizacji uszkodzonego miejsca umożliwiają swobodne poruszanie się kończyny.