Wielu pacjentów stomijnych obawia się, że ich codzienne funkcjonowanie będzie utrudnione. Jednak worki stomijne nie muszą oznaczać pogorszenia komfortu życia. Wystarczy dobrać pasujący rodzaj worka oraz dbać o odpowiednią pielęgnację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej — przeczytaj tekst.
- Jak dobierać worki stomijne?
- Co zrobić, żeby worek stomijny się nie odklejał?
- Komu przysługuje refundacja NFZ?
Stomia to rozwiązanie wykorzystywane przez lekarzy w celu leczenia pacjenta cierpiącego na choroby jelit czy dróg moczowych. Często jest jedyną opcją umożliwiającą ratowanie życia. Po wyłonieniu stomii, pacjent musi nauczyć się funkcjonowania z workiem stomijnym. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania sprawiają, że korzystania ze sprzętu stomijnego nie jest aż tak uciążliwe, jak dawniej. Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek.
Jak dobierać worki stomijne?
Podstawą zapewniania wygody podczas korzystania z worka stomijnego jest dobór odpowiedniego modelu. Worki stomijne dostępne są w kilku rozmiarach i typach. Najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z pielęgniarką stomijną, która nie tylko pomoże określić najlepszy typ, lecz również pokaże, jak powinna wyglądać pielęgnacja stomii oraz prawidłowe zakładanie worka stomijnego. Sprzęt stomijny powinien być przede wszystkim dopasowany do wieku pacjenta. Ważne jest również to, aby dopasować worek do stomii do kształtu ciała. Podczas pierwszych dni korzystania ze sprzętu stomijnego warto poprosić drugą osobę o pomoc. Należy także pamiętać o stosowaniu produktów ułatwiających korzystanie z worków, takich jak pasta uszczelniająca, spray ułatwiający odklejanie worka od skóry, czy specjalnych pasów lub taśm ułatwiających umocowanie worka na ciele.
Worki stomijne jednoczęściowe
Jednoczęściowy worek stomijny to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Połączony jest ze stomią za pomocą specjalnego przylepca, który mocuje się do skóry. Są jednorazowe i po napełnieniu należy odkleić je i wyrzucić. Worki stomijne jednoczęściowe mogą być otwierane lub zamknięte. Te otwierane umożliwiają opróżnienie bez konieczności odklejania worka. Sprawdzą się w przypadku dużej ilości wodnistej treści. Zamknięte worki stomijne nie mają opcji opróżnienia. Po napełnieniu konieczna jest wymiana worka na nowy.
Dwuczęściowy sprzęt stomijny
Worek stomijny dwuczęściowy składa się dodatkowo ze specjalnej płytki z pierścieniem łączącym. Płytka jest mocowana na skórze, a dopiero do niej dołączany jest worek. To rozwiązanie ma jeden znaczący plus – nie ma konieczności odklejania płytki za każdym razem, gdy wymieniany jest worek. Jeśli płytka jest dobrze dopasowana i szczelnie przylega do powierzchni skóry, może być umieszczona na niej nawet przez kilka dni. Niezbędna jest jedynie regularna wymiana worka. Sprawdzi się to szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Takie rodzaje worków stomijnych cenią sobie również pacjenci, którzy mają wyjątkowo wrażliwą skórę. Worki dwuczęściowe pozwalają uniknąć podrażnień, wywoływanych częstym odrywaniem płytki od ciała.
Co zrobić, żeby worek stomijny się nie odklejał?
Podstawą korzystania z worków stomijnych jest odpowiednia higiena oraz ostrożność. Początki mogą być kłopotliwe, jednak wraz z upływem czasu pacjent uczy się swojego ciała i dużo łatwiej jest mu zapanować nad stomią. W zależności od tego, jak położona jest stomia, worki mogą być dodatkowo wzmocnione taśmą lub pasem. Dobre worki stomijne są wykonane z materiałów, które nie powinny podrażniać skóry i dobrze się do niej przyczepiać. Jednak, aby zapewnić sobie pełen komfort, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie należy zapominać o pielęgnacji stomii. Uniemożliwi to rozwój bakterii oraz stanów zapalnych, które mogą one powodować. Ważne jest także, aby zmieniać worek stomijny w odpowiednich odstępach czasowych.
Jak często zmieniać worek stomijny?
O częstotliwości powinny decydować indywidualne potrzeby oraz rodzaj stomii. U każdego pacjenta może być ona inna. Duże znaczenie ma także prowadzony tryb życia. U osób aktywnych, dużo się ruszających, konieczna będzie częstsza wymiana worka niż u pacjentów leżących. Wymiany należy dokonywać regularnie i na tyle często, żeby wypełniony worek na stomię nie powodował dyskomfortu. Uchroni to pacjenta przed nieprzyjemną sytuacją, jaką jest wydobycie się treści worka na zewnątrz.
Komu przysługuje refundacja NFZ?
Gdy codziennie stosuje się worki stomijne cena ma ogromne znaczenie. Na szczęście sprzęt stomijny podlega refundacji NFZ. Wszyscy pacjenci mogą bezpłatnie nabywać worki stomijne. Lekarz musi wystawić specjalne zlecenie na zakup sprzętu stomijnego. Dla pacjentów, którzy są świeżo po wyłonieniu stomii, limit jest większy. Dzięki temu mają możliwość lepiej opanować korzystanie z worków. Dodatkowy sprzęt taki jak pierścienie, pasty uszczelniające, itp. są odpłatne, ale NFZ refunduje aż 80% kosztów.
Korzystanie z worków stomijnych może wydawać się problematyczne. Na pewno wymaga od pacjenta wytrwałości i cierpliwości. Jednak producenci sprzętu stomijnego dokładają starań, żeby produkty zapewniały dyskrecję i wygodę podczas noszenia. Worki stomijne produkowane są w neutralnych, nierzucających się kolorach, a ich wielkość sprawia, że mogą być niewidoczne nawet pod dopasowanym ubraniem. Dzięki temu komfort pacjenta zwiększa się, co jest niezwykle ważne, szczególnie u osób, które worki stomijne muszą stosować do końca życia.