Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Cukrzyca i hormony

cukrzyca

jest chorobą wliczaną do grupy chorób autoimmunologicznych. Jest ona związana  z poziomem hormonu insuliny. Oczywiście głównym powodem jest wystąpienia jest danego człowieka. Niemniej jednak bardzo duży wpływ na jej rozwój mogą mieć także wydzielane przez ludzki organizm. O jakie hormony chodzi i co należy robić, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy?

Jak zapobiegać cukrzycy?

Mamy kilka znanych chorób, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy. Są to endokrynologiczne, a więc związane właśnie z gospodarką hormonalną. Między innymi można mówić o zespole Cushinga. Jest to choroba związana z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu. Efektem tego jest zwiększenie odporności organizmu na insulinę, a tym samym zwiększenie poziomu glukozy. Kolejną z chorób związanych z hormonami i wpływającymi na pojawienie się cukrzycy jest akromegalia. Jest to nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Tkanki w organizmie człowieka stają się jednocześnie insulinoodporne, a tym samym również następuje wzrost poziomu glukozy i rozwój cukrzycy. Są to doskonałe przykłady chorób związanych z układem hormonalnym wpływające na pojawienie się oraz rozwój cukrzycy.

Nie zawsze tylko i wyłącznie sposób odżywiania się ma wpływ na rozwój cukrzycy. Istotnym elementem jest także prawidłowo funkcjonująca gospodarka hormonalna. Wpływa ona oczywiście na wiele różnych aspektów zdrowia, ale ryzyko cukrzycy oraz powikłań wynikających z tej jest bardzo duże. Tym samym należy bezwzględnie mieć to właśnie na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *