
cukrzyca to dla chorych na niÄ prawdziwe utrapienie. Postawiona diagnoza zwykle jest poczÄ tkiem wielkich zmian w życiu, poczÄ wszy od odżywiania aż po zmianÄ trybu życia. Niektórych pacjentów to przerasta, niemniej warto podejmowaÄ walkÄ, gdyż możemy z niej wyjÅÄ obronnÄ rÄkÄ . Cukrzyca jest obecnie jednÄ z chorób cywilizacyjnych.
leczenie cukrzycy
Jej leczenie zwykle trwa przez caÅe życie chorego. Jednak prawidÅowe leczenie oraz przede wszystkim dyscyplina chorego pozwalajÄ na cieszenie siÄ Å¼yciem bez wiÄkszych ograniczeÅ i wyrzeczeÅ. GÅównymi czynnikami ryzyka sÄ wiek, predyspozycje genetyczne i Årodowisko, w którym przebywamy. Dane statystyczne podajÄ , że wraz z wiekiem zwiÄksza siÄ ryzyko zachorowania. Paradoksalnie najÅatwiejsza w leczeniu jest cukrzyca jawna, do której naleÅ¼Ä cukrzyca pierwotna typu I i cukrzyca wieku dojrzaÅego typu II. Chodzi tutaj o ÅatwÄ możliwoÅÄ jej zdiagnozowania, przez co chory szybciej otrzyma pomoc i lekarstwa. Åatwiej siÄ leczy, jeÅli wie siÄ co. Groźniejsza jest cukrzyca utajona, gdyż jest nie do uchwycenia tradycyjnymi testami laboratoryjnymi. GÅównym objawem cukrzycy jest bardzo wysokie stÄżenie glukozy we krwi.
W wyniku tego glukoza przenika do moczu. Takie zmiany powodujÄ zakwaszenie organizmu oraz niekorzystnie wypÅywa na ukÅad nerwowy ze wzglÄdu na wydzielanie toksyn. Pierwszym objawem jest uczucie dużego pragnienia i zwiÄkszenie wydalania moczu. Z czasem pojawiajÄ siÄ wymioty, nudnoÅci, sennoÅÄ, a czasem bóle brzucha. Objawów tych nie należy bagatelizowaÄ.