Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną?

Czy po cesarce można spać na boku?

Według statystyk 40% ciąż w naszym kraju kończy się zabiegiem cesarskiego cięcia. Wielkość ta przekracza znacznie średnią europejską, wynoszącą niecałe 27%. Specjaliści zalecają więc coraz częściej, by korzystać z tej metody jedynie w sytuacjach, gdy jest to absolutnie niezbędne – operacja taka  jest bowiem sporym obciążeniem dla organizmu, niesie też ze sobą wysokie ryzyko wystąpienia powikłań. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu mogą być  między innymi niektóre choroby przewlekłe u kobiety, wady narządów rodnych lub wady wrodzone u dziecka, wypadnięcie pępowiny, nieprawidłowa praca serca u dziecka czy nieprawidłowe ułożenie płodu. Podstawą do podjęcia decyzji o tym zabiegu może być również sytuacja, w której poród siłami natury nie przebiega prawidłowo lub nie ma postępu.

Zobacz również: W jakiej pozycji spać po cesarskim cięciu?

Cięcie cesarskie – na czym polega?

Cięcie cesarskie znacząco różni się od naturalnego porodu. Jest to specjalistyczny zabieg chirurgiczny, którego celem jest wydobycie dziecka (oraz łożyska) z macicy. Decyzję, dotyczącą jego przeprowadzenia, podejmuje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia kobiety oraz dziecka oraz po wykonaniu szeregu badań diagnostycznych.

Zabieg taki może być przeprowadzony zarówno planowo, jak i w trybie ostrym. Operacje pierwszego typu mają miejsce zwykle w 38 tygodniu ciąży, a kobiety zwykle są o nich powiadamiana z dużym wyprzedzeniem. Tryb ostry występuje wówczas, gdy wskazania do zabiegu pojawiają się nagle.

Sama operacja polega na przerwaniu powłok brzusznych. Towarzyszy temu znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Efektem operacji jest rana, która przeradza się następnie w trwałą bliznę. Miejsce przerwania powłok wymaga więc starannej pielęgnacji.

Zobacz również: Czy po cesarce można spać na boku?

Cesarskie cięcie – jak się do niego przygotować?

Planowany zabieg cesarskiego cięcia wymaga przeprowadzenia odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy podjąć działania, zmierzające do ograniczenia ryzyka powikłań oraz infekcji. Szczegółowy instruktarz w tym względzie powinien zostać udzielony przez lekarza lub położną, kiedy zbliża się już termin porodu.

Kobieta musi zjawić się w szpitalu dzień przed zaplanowana operacją i pozostać na czczo, poczynając od godzin wieczornych. Przyjmowanie płynów dozwolone jest jedynie do północy, a późniejsze nawodnienie organizmu zapewnić ma kroplówka. Konieczne jest również umycie ciała specjalnym środkiem oraz założenie koszuli medycznej. Zaleca się rezygnację z zakładania biżuterii oraz malowania paznokci.

Zobacz również: Cesarskie cięcie na życzenie

Cesarskie cięcie – przebieg operacji

W trakcie przygotowań do operacji, już na bloku operacyjnym, zakładany jest wenflon oraz cewnik do pęcherza moczowego. Kobiecie podaje się również profilaktycznie antybiotyk (dożylnie) oraz wykonuje się podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi. Następnie podawane jest znieczulenie – w tym celu zwykle konieczne jest nakłucie pleców ciężarnej cienkim cewnikiem

Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest specjalne łóżko. Kobieta, po ułożeniu się na nim, zostaje podpięta do aparatury medycznej, monitorującej podstawowe funkcje życiowe. Przez cały ten czas opiekę sprawuje nad nią lekarz anestezjolog. Następnie jej brzuch osłaniany jest parawanem i poddawany dezynfekcji. Gdy znieczulenie zaczyna działać – do pracy przystępuje ginekolog.

Podczas cięcia cesarskiego wykonuje się nacięcie jamy brzusznej na granicy trzonu i szyjki macicy. Ma ono długość około 15 cm i jest prowadzone w poziomie. Wszystkie warstwy ciała, znajdujące się pod skórą, są delikatnie nacinane i rozchylane. Kiedy jest to już możliwe – lekarz wydobywa dziecko, używając swoich dłoni.

Następuje przecięcie pępowiny, a powłoki brzuszne są zszywane. Lekarz dokłada przy tym wszelkich starań, by blizna zewnętrzna była jak najbardziej estetyczna. Cały zabieg trwa około 30 minut, nie licząc czasu, potrzebnego na jego przygotowanie.

Zobacz również: Najlepsza pozycja do spania po porodzie

Rekonwalescencja i higiena po cięciu cesarskim

Efektem cesarskiego cięcia jest powstanie rany o. Należy:

  • przeciwdziałać jej zamoczeniu,
  • dezynfekować ją systematycznie odpowiednimi środkami,
  • zakładać ubrania na tyle luźne, by nie prowadzić do jej podrażnienia,

Zaleca się również, by świeżo upieczona mama jak najszybciej wstała po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Może bez przeszkód opiekować się noworodkiem, jednak zaleca się, by przez kolejne 2 miesiące unikała intensywnego wysiłku fizycznego.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *