Wyciągnięty prosto z pieca i posmarowany masłem chleb to dla wielu z nas jedno z lepszych wspomnień z dzieciństwa. Często jednak słyszymy, że jedzenie białego pieczywa nie jest dla nas zdrowe. Czy powinniśmy więc z niego zrezygnować? Odstawienie pieczywa może mieć duży wpływ na nasz organizm, ale jeśli nie ma do tego wskazań medycznych, to konsekwencje mogą przeważyć nad korzyściami.
Czy dieta bez chleba jest skuteczna?
Tak, generalnie dieta bez chleba jest skuteczna. Pozwala w miarę bezproblemowo zmniejszyć podać kalorii, a tym samym zrzucić zbędne kilogramy. Chleb jest kaloryczny i bogaty w węglowodany, dlatego zastąpienie go mniej kalorycznymi opcjami przekłada się na poprawę bilansu w spożywanych pokarmach. W codziennej diecie zjadamy zbyt wiele cukrów, ponieważ obecnie są tanie i bardzo łatwo dostępne. Zwiększenie podaży białka, obcięcie węglowodanów, może mieć zbawienny wpływ na naszą wagę. Nie musi być to dieta bardzo mocno eliminacyjna. Nie chodzi o to, aby w ogóle nie mieć kontaktu z chlebem czy pieczywem. Po prostu zjedzenie sałatki na śniadanie zamiast kilku kromek chleba jest zdrowszą opcją. I na tym polega dieta bez chleba.
Zobacz również: Dietetyka online – studia dla pracujących oraz mam
Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb?
Najbardziej oczekiwanym efektem odstawienia chleba jest oczywiście utrata wagi. Wiąże się to z ograniczeniem podaży węglowodanów, w wyniku czego z organizmu usuwany jest nadmiar wody, w której „ukryte” są tracone kilogramy. Aby pozbyć się tłuszczu, należy jednak regularnie ćwiczyć, ponieważ tylko w ten sposób przyczynimy się do skutecznej utraty nadmiernych kilogramów. Bez dostarczania węglowodanów, które są podstawowym źródłem energii, treningi mogą być sporym wyzwaniem ze względu na odczuwane zmęczenie. Ograniczenie węglowodanów powoduje pobieranie zgromadzonych w ciele zapasów glikogenu w celu utrzymania prawidłowego poziomu energii. Po wyczerpaniu zapasów glikogenu organizm doznaje szoku, co powoduje złe samopoczucie, drażliwość, osłabienie i zawroty głowy.
Zobacz również: Czy dieta jogurtowa jest skuteczna?
Mniejsza ilość serotoniny
Jakby tego było mało, wahania nastroju występować będą również z powodu wydzielania mniejszej ilości serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jest to bardzo częsty skutek uboczny odstawienia węglowodanów, ponieważ podczas ich trawienia wzrasta produkcja tryptofanu, czyli niezbędnego nam aminokwasu białkowego, a ten przyczynia się do wydzielania właśnie serotoniny. Pozostając w tematyce produkcji hormonów, ograniczenie spożycia węglowodanów prowadzić może również do pojawienia się problemów z tarczycą, czyli gruczołem, który ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Jest to szczególnie częste u osób, które odstawiają pieczywo, a nie wiedzą, że mają niewielką niedoczynność tarczycy.
Ze względu na zmniejszenie podaży węglowodanów praca tarczycy również ulega ograniczeniu, co może prowadzić do rozwinięcia się choroby. Podstawowe objawy niedoczynności tarczycy to problemy trawienne, zwiększone wypadanie włosów, uczucie ciągłego zimna i ciągłe zmęczenie.
Witamina C
Kolejną konsekwencją usunięcia z diety pieczywa, a co za tym idzie ograniczenia węglowodanów, jest ryzyko niedoboru witaminy C. Jest to dla organizmu witamina niezbędna. Jej odpowiedni poziom, między innymi, wspomaga odporność, działa krwiotwórczo, a także spowalnia procesy starzenia się skóry. Jej niedobór prowadzić może do krwotoków, spowolnionego gojeniem się ran, stanów zapalnych dziąseł, osteoporozy (zmniejszenie wchłaniania wapnia) oraz anemii (zmniejszenie wchłaniania żelaza).
Zobacz również: Witamina C – znaczenie dla organizmu
Ograniczając spożycie węglowodanów stracimy nadmiarowe kilogramy, ale niechcący możemy również pozbawić się energii do życia i negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Nie jesteśmy w stanie zastąpić węglowodanów innymi składnikami odżywczymi, dlatego warto przemyśleć decyzję o rezygnacji z pieczywa, biorąc pod uwagę powyższe konsekwencje.