Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy dieta bezglutenowa pomaga zajść w ciążę?

Czy dieta bezglutenowa pomaga zajść w ciążę?

Gluten to niebezpieczne białko, które powoduje alergie pokarmowe, czasowe nietolerancje czy nawet chorobę autoimmunologiczną zwaną celiakią. Badania pokazują, że nieleczona celiakia wzmaga ryzyko poronienia. A co w przypadku kobiet nieuczulonych na gluten – ale mających jednocześnie problem z zajściem w ciążę? Czy dieta bezglutenowa pozwoli im spełnić marzenie o posiadaniu dziecka? Odpowiedź jest jedna: trzeba zacząć od badań.

Czym jest gluten i jaki ma wpływ na organizm?

Gluten jest białkiem, które znajduje się w ziarnach zbóż (głównie w życie i jęczmieniu) i w niektórych kaszach. Czasami dodaje się go do wysoko przetworzonych produktów, by ulepszyć ich konsystencję. Większość ludzi nie ma problemu z trawieniem glutenu, ale u części populacji jego spożywanie może wywoływać problemy ze zdrowiem.

Schorzenia spowodowane nietolerancją glutenu:

  • alergia na zboża (głównie pszenicę)
  • choroba trzewna, zwana celiakią. Jest schorzeniem autoimmunologicznym. Wymaga leczenia i odpowiednio dobranej diety
  • nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
  • jest symptomem choroby Hashimoto
  • migreny
  • bóle stawów
  • niektóre nowotwory

Warto zaznaczyć, że powyższe schorzenia należą do rodzaju tych nabytych. Oznacza to, że mogą wystąpić w każdym wieku – nie dotyczy to celiakii, która jest dziedziczna. Jedzenie glutenu można ograniczyć zawsze, bo dieta bogata w produkty, w których występuje to białko, nie jest korzystna dla naszej wagi oraz samopoczucia. Warto to jednak robić z głową, ponieważ produkty z wysoką zawartością glutenu mają cenne dla naszego zdrowia mikroelementy (cynk, potas i magnez) oraz witaminy – głównie te z grupy B. Zatem od czego zacząć?

Zobacz również: Endometrioza a dieta bezglutenowa

Czas na badania

Badania na nietolerancję glutenu są wykonywane z krwi. Bada się stężenie przeciwciał w klasach IgA oraz IgG. Celiakia zaś występuje tylko u osób, które mają ku niej genetyczne skłonności. Należy zatem wykonać badanie DNA w tym kierunku. Można je wykonać w laboratorium albo zamówić przez internet specjalnie przygotowany pakiet.

Gluten a ciąża

Osoby z nietolerancją glutenu, które nie przestrzegają diety, narażają się na częste występowanie stanów zapalnych w ich organizmach. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają zajściu w ciążę. Staranie się o dziecko najtrudniejsze jest u osób z celiakią. Choroba ta w postaci nieleczonej powoduje znaczne ubytki mikroelementów, anemie, bóle stawów i migreny – a wszystkie te czynniki znacząco zmniejszają szanse na zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka. Ponadto badania wykazują, że nieleczona choroba trzewna przyspiesza menopauzę.

U kobiet chorych na celiakię i nieleczących się ryzyko poronienia, powikłań ciążowych lub wczesnego porodu jest znacznie większe niż u osoby zdrowej. Dlaczego tak się dzieje?

Ma to związek ze stanami zapalnymi, które pojawiają się w ciele osoby chorej po spożyciu glutenu. Wówczas organizm zostaje niejako postawiony w stan zagrożenia i traktuje płód jak coś, z czym winien walczyć. Do głównych powikłań ciążowych należą ograniczenie wzrostu płodu (IUGR) albo przedwczesny poród. U takich dzieci często diagnozuje się retinopatię, zaburzenia oddychania, dysplazję płucowo-oskrzelową czy upośledzenie układu odpornościowego. Konieczne jest wtedy, by były one pod stałą opieką lekarza-specjalisty.

Zobacz również: Czy po cesarce można spać na boku?

Czy przejście na dietę bezglutenową przed zajściem w ciążę to dobry pomysł?

W przypadku kobiet, które podejrzewają, że mogą zmagać się z pokarmową alergią na zboża, nietolerancją glutenu bądź celiakią, konieczne będzie wykonanie wspomnianych wyżej badań. Zaś kobiety, które otrzymały lekarską diagnozę w kierunku wyżej wymienionych schorzeń, powinny zrezygnować ze spożywania glutenu i kontynuować dietę po zajściu w ciążę. Należy jednak pamiętać o tym, by te nowe nawyki żywieniowe zostały wprowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

W takich przypadkach trzymanie diety bezglutenowej zwiększa szanse na zajście w ciążę i donoszenie jej do szczęśliwego rozwiązania. Dobrze dobrane i zbilansowane posiłki odbudują kosmki jelitowe (które celiakia znacząco uszkadza), a to wpływa na zmniejszenie i wyleczenie stanów zapalnych. Właściwa dieta pozwala także odbudować mikroflorę bakteryjną w jelicie cienkim. Sprawna flora chroni organizm przed infekcjami.

Zobacz również: Czy dziecko może spać na poduszce ortopedycznej?

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *