Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy dziecko może spać na poduszce ortopedycznej?

Czy dziecko może spać na poduszce ortopedycznej?

Podejmując temat zastosowania poduszki w łóżku niemowlaka, w łóżku dziecka, można mieć pewien dylemat. Na pewno trzeba bowiem zaznaczyć, że budowa ciała, koordynacja ruchowa, napięcie mięśniowe, kontrola własnego ciała jak i siła mięśni u dziecka jest czymś zupełnie innym niż u osoby dorosłej. Tym samym stosowanie poduszek w odniesieniu do tych najmłodszych, do niemowlaków nie jest wskazane. Niebezpieczeństwo stosowania poduszek w łóżeczkach niemowlaków sprowadza się do takich elementów jak:

  • zaburzeń ułożenia główki
  • zaburzeń związanych z budowaniem siły mięśniowej
  • zaburzeń związanych z prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego
  • nieprawidłowym rozwojem postawy ciała

Poza tym również poduszka w łóżeczku dziecka może przyczynić się do takiego zjawiska, jakim jest nagła śmierć łóżeczkowa. Oczywiście w odniesieniu do dzieci nieco starszych wprowadzenie poduszek jest jak najbardziej uzasadnione.

Uzasadnione przypadki dla stosowania poduszek

Ogólnie rzecz ujmując poduszki nie poleca się do stosowania w łóżeczku dziecka. Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, w których jak najbardziej się sprawdzają, a nawet są elementem zalecanym. Na pewno wówczas, gdy mamy do czynienia z wystąpieniem infekcji, przy której obecność poduszki jest elementem ułatwiającym oddychanie. Podobnie można powiedzieć w odniesieniu do sytuacji, w której dziecko ma problem ze zjawiskiem ulewania. W ten sposób bowiem poduszka zapobiega zachłyśnięciu się treścią żołądkową.

W odniesieniu do dzieci wykazujących takie problemy, zaleca się stosowanie specjalnych poduszek z klinem. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę opinie specjalistów, to tutaj zdania są mocno podzielone. Tym samym aby mieć pewność co do słuszności stosowania poduszek w łóżeczku dziecka, należy każdy przypadek rozpatrywać oddzielnie. Należy zatem zasięgnąć porady lekarza czy też porady wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Tylko w ten sposób właściwie możemy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka i uniknąć niekorzystnych zmian wynikających ze stosowania poduszki.

Specjalistyczne poduszki ortopedyczne dla dzieci

Zwykłe poduszki mogą w odniesieniu do niemowlaków, do małych dzieci skutkować wieloma negatywnymi objawami. Niemniej jednak na rynku istnieją także specjalistyczne poduszki ortopedyczne z przeznaczeniem dla dzieci. Co zatem z ich stosowaniem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zjawisko płaskiej główki, czyli inaczej mówiąc na zjawisko plagiocefalii. Jest to choroba, która dotyka dosyć sporego odsetka niemowlaków. Ma ona bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zastosowanie specjalistycznej poduszki ortopedycznej dla dziecka jest zatem elementem mogącym pozwolić uniknąć powstania owego zjawiska. Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka normuje wszelkie deformacje ułożeniowe główki dziecka. Tym samym mówimy tutaj zarówno o działaniu leczniczym jak i o działaniu profilaktycznym. Poduszka zapobiega zjawisku plagiocefalii, chroni naturalny kształt głowy dziecka, zapobiega zniekształceniom głowy jak również i jej asymetrii.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *