Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy e-papierosy są zdrowe?

Czy e-papierosy są zdrowe?

Nie da się zaprzeczyć, że e-papierosy to nad wyraz uznany temat, który widać dosłownie wszędzie, stąd warto się mu przypatrzeć, tym bardziej że narosło naokoło niego całkiem dużo kłamstw, a odkręcenie tychże jest nieodzowne do celnej oceny tegoż akcesorium.

Czym są e-papierosy?

E-papieros jest po prostu inhalatorem, zasilanym akumulatorem, elektronicznie sterowanym, wytwarzającym mgiełkę pary powstałej przez podgrzewanie specjalnie przeznaczonego do tego płynu, czyli liquidu. Przez te niepozornie wyglądające „buteleczki”, e-papierosy stały się tak popularne i dziś są jedyną mniej szkodliwą alternatywą dla papierosów analogowych. Liquidy zawierają lub mogą zawierać, rozcieńczoną do bezpiecznego stężenia, oczyszczoną nikotynę.

E-papierosy stworzone zostały z myślą o ratowaniu czynnych palaczy z rąk nałogu. Służyć mają jako zastępujący palenie tytoniu inhalator, dzięki któremu użytkownik dostarcza maksymalnie rozcieńczoną i oczyszczoną nikotynę swemu uzależnionemu organizmowi. Największą zaletą tego innowacyjnego produktu jest jego cena i oszczędność (tak ważna w dzisiejszych czasach) w skali miesięcznych wydatków na nałóg jakim są papierosy. Kolejnym argumentem przemawiającym za e-paleniem jest mniej szkodliwy dla zdrowia sposób przyjmowania nikotyny, bez substancji smolistych i innych ubocznych produktów spalania liści tytoniu i bibuły. E-papierosy ułatwić mogą również całkowite pozbycie się nałogu poprzez stopniowe zmniejszanie zawartości nikotyny w liquidzie.

Mity na temat e-papierosów i liquidów

I tak oto kłamstwem pierwszym jest fakt, iż owe e-papierosy są kompletnie bezpieczne dla stanu zdrowotnego, ponieważ owszem, nie ma weń karcinogennych substancji smolnych, ale nikotyna w liquidach bez ustanku może skutkować w różnorodnego rodzaju konsekwencje (w pojęciu badaczy z Wielkiej Brytanii są one przybliżone do tych wywoływanych przez filiżankę kawy).

Po drugie, nadzwyczaj często stykamy się ze stwierdzeniem, iż e-papierosy możemy palić zawsze, co także jest mitem, gdyż osoby niepalące już mówią, że nie chcą być biernymi palaczami, nieistotne, czy mowa o tradycyjnych papierosach, czy o tych elektronicznych, dlatego zresztą tych drugich już zabroniono w rodzimych autobusach.

Po trzecie wreszcie, niejednokrotnie słyszymy, iż e-papierosy są niekosztowne, ale w rzeczywistości i to nie jest wcale normą, gdyż wszystko jest uzależnione od tego, ile palimy (niemniej, wbrew wstępnej drożyźnie zakupu, w szerszym spojrzeniu zaiste jest to przedsięwzięcie tańsze).

Sprawdzajmy źródła

Puentując, zanim zdecydujemy się na tę technikę, zastanówmy się nad tym, czego się o niej dowiedzieliśmy, skąd czerpiemy o niej dane, w jaki sposób je rozpatrujemy oraz generalnie, czy jesteśmy klientami uświadomionymi, którzy rozumieją, co chcą kupić.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław