Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy maseczki chirurgiczne można prać lub dezynfekować?

Czy maseczki chirurgiczne można prać lub dezynfekować?

Koronawirus który rozpowszechnił się po całym świecie, spowodował że istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust maseczkami w przestrzeni publicznej. Wielu z nas decyduje się używać maseczek bawełnianych, które to są wielokrotnego użytku. Oczywiście warto wiedzieć, że po każdym użyciu takiej maseczki należy ją dezynfekować. Czy tego typu maseczki chirurgiczne i medyczne można prac i dezynfekować?

Rodzaje maseczek ochronnych

Istnieje kilka rodzajów maseczek którymi możemy zakrywać nos i usta. Przede wszystkim wyróżniamy:

 • Maseczki jednorazowe chirurgiczne, które są tanie, uniwersalne, a jednocześnie zapewniają nam pełne bezpieczeństwo przed zakażeniem się koronowirusem. Oczywiście powinniśmy kupować jedynie te maseczki, które to posiadają atest. Najczęściej mamy maseczki które wykonane są z włókniny polipropylenowej. Mają one aż trzy warstwy ochronne, które zabezpieczają nas aż w 98 % .
 • Maseczki wielokrotnego użytku, jak sama nazwa wskazuje można je używać kilka razy. Niestety, pomimo, że są one w pewnym stopniu wygodniejsze, to jednak nie w pełni chronią nas przed możliwością zarażenia się. Maseczki tego typu posiadają filtr który zabezpiecza nas przed przenikaniem pyłów i bakterii.

Maseczki jednorazowe chirurgiczne

Maseczki chirurgiczne są przeznaczone do jednorazowego użytku, co oznacza, że po ich założeniu i usunięciu należy je wyrzucić. Ten aspekt jest ściśle związany z ich strukturą i materiałami, z których są wykonane, które nie przewidują wielokrotnego stosowania. Składają się z kilku warstw, z których każda pełni określoną funkcję. Zewnętrzna warstwa ma za zadanie ochronę przed wodą i innymi cieczami, środkowa warstwa filtruje drobnoustroje, a wewnętrzna warstwa jest miękka i hipoalergiczna dla skóry. W trakcie użytkowania maseczka stopniowo się zanieczyszcza, a jej warstwy filtracyjne tracą swoje właściwości, co skutkuje zmniejszeniem skuteczności ochrony.

Maseczki chirurgiczne nie są projektowane do wielokrotnego stosowania z kilku powodów. Po pierwsze, ich materiał jest delikatny i może ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia, prania czy dezynfekcji, co prowadzi do obniżenia skuteczności ochrony. Po drugie, maseczki te są przeznaczone do blokowania drobnoustrojów, a wielokrotne użytkowanie powoduje gromadzenie się bakterii, wirusów i innych cząsteczek, co zwiększa ryzyko zakażenia. Maseczki chirurgiczne są przeznaczone do jednorazowego użytku i nie powinny być stosowane wielokrotnie, ponieważ związane jest to z ich strukturą i materiałami, które nie przewidują takiego użytkowania. Aby zapewnić skuteczną ochronę, należy stosować nową maseczkę chirurgiczną za każdym razem, gdy jest to konieczne.

W jaki sposób zadbać o czystość wielorazowych maseczek?

Maseczki chirurgiczne trudno jest dezynfekować. Oznacza to więc że należy używać je jedynie raz. Z kolei maseczki wielokrotnego użytku należy zachować w odpowiedniej czystości, aby nadal w stu procentach spełniały swoją funkcję. Maseczkę należy oczyścić za każdym jej użyciem. Z tego też względu bardzo ostrożnie ją ściągamy i wkładamy do foliowego woreczka. Nie wyciągamy jej aż do chwili prania i dezynfekcji. Aby znaleźć najtańsze maseczki warto w prosty sposób porównać ceny u wielu sprzedawców w serwisie Ceneo.

Zanim przystąpimy do prawidłowego oczyszczenia maseczki należy założyć jednorazowe rękawiczki. Pralkę ustawiamy na temperaturę minimum sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Maseczkę należy prać w co najmniej przez czterdzieści minut oraz skorzystać z programu bawełna jeżeli nasza pralka ma takie ustawienia. Maseczki musimy prać oddzielnie. Nie wolno prać ich z rzeczami codziennego użytku.

Kiedy maseczka wyschnie, to nie koniec jej oczyszczenia. W tej chwili należy ją zdezynfekować. Do tego celu musimy mieć bardzo wysoką temperaturę. Powinniśmy więc maseczkę wygotować albo też wyprasować żelazkiem. Dodatkowo często bawełniane maseczki dezynfekuje się specjalnymi środkami antybakteryjnymi, które to zawierają co najmniej 70 procent alkoholu. Najczęściej środki te mają postać sprayu, który stanowi świetny sposób na dezynfekcję maseczek.

Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni

Musimy wiedzieć, że aby maseczka spełniała swoje zadania, należy wyeliminować wszelkie bakterie i wirusy, które mogą być w niej. Tym samym musimy wiedzieć, że koronawirus ginie w temperaturze dopiero 60 stopni. Jeżeli maseczkę pierzemy w niższej temperaturze, nie zapewnimy jej czystości, a nam samym właściwej ochrony przed chorobą. Warto więc wyjaśnić, że pranie maseczek w sposób ręczny nie zagwarantuje nam żadnego bezpieczeństwa, zaś maseczka stanie się bezwartościowa w walce z koronawirusem.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  2 komentarze

  1. Сергей pisze:

   Czy maseczki chirurgiczne kupione w aptece mozna uzywac kilka razy? To znaczy jesli ja upiore w goracej wodzie i wyprasuje goracym zelazkiem czy bedzie mozna ja jeszcze bezpiecznie uzywac?

   • ZdrowyWrocław pisze:

    Niestety nie, maseczki chirurgiczne przeznaczone są do jednorazowego użytku. Nie można ich nosić przez cały dzień. W trakcie noszenia nasiąkają wilgocią i włókna z których jest zrobiona tracą swoje właściwości. Być może jakąś opcją byłoby stosowanie dezynfekcji lampami UV, ale to tylko domysły 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *