Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy można bezpiecznie wykonać tatuaż przy łuszczycy?

Czy można bezpiecznie wykonać tatuaż przy łuszczycy?

Jeżeli borykamy się z łuszczycą, a jednocześnie zastanawiamy nad wykonaniem tatuażu, musimy zastanowić się, czy to faktycznie jest dobry pomysł, który nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Obecnie bardzo dużą rolę przywiązujemy do mody, wyglądu zewnętrznego i dążymy do samorealizacji. Dziś bez wątpienia modne są tatuaże, które wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Tatuaże są atrakcyjnym sposobem, aby wyrazić samego siebie, swój styl bycia, za pomocą trwałej grafiki na skórze.

Tatuaż przy łuszczycy

Tatuaże wykonują zarówno osoby cieszące się ze zdrowej skóry, ale także osoby chore na łuszczycę. Jednakże zawsze przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu pamiętać trzeba, że powikłania mogą pojawić się zarówno u osób zdrowych. Z tego też względu osoby chore na łuszczycę owe powikłania odczują jeszcze bardziej.

Skutki wykonania tatuażu u chorego na łuszczycę

Dane, które zostały przedstawione w raportach Komisji Europejskiej donoszą, że w czasie wykonywania tatuażu atrament dostaje się pod skórę a następnie do krwioobiegu. Niestety nie zawsze mamy do czynienia z atramentem wysokiej jakości. Raporty mówią, że zawiera on wiele substancji, które mogą przynieść ze sobą różnorodne powikłania. Powstały regulacje prawne, jakie atramenty mogą być używane, aby tatuaże stały się bezpieczniejsze.

Najczęściej w procesie tatuowania, używany jest atrament pochodzący z USA. Kiedy tatuaż wystawiony jest na słońce, promienie UV mogą sprawić, że składniki w atramencie mogą ulec rozkładowi. Bardzo duża ilość pacjentów, którzy są chorzy na łuszczycę korzysta z zabiegów naświetlania lampami medycznymi. Lampy te emitują naturalne promieniowanie, dlatego też tatuaż może się wybarwić.

Jakie są możliwe powikłania wykonania tatuażu, przez chorych na łuszczycę?

Jednym z najczęstszych powikłań, które pojawia się wśród osób chorujących na łuszczycę, jest objaw Koebnera.  Schorzenie to objawia się wysypem zmian chorobowych w miejscu uszkodzenia skóry. Takie uszkodzenie występuje u około 30% osób, które chorują na łuszczycę, a jednocześnie wykonały zabieg tatuowania skóry.

Dodatkowym powikłaniem są grudki łuszczycowe. Powstają one w miejscu przerwania ciągłości skóry, najczęściej linijnie. Powstają one także wzdłuż zadrapań, otarć i cięć chirurgicznych. Tatuaż także jest w pewnym stopniu urazem. Objawy te mogą wystąpić około dwóch tygodni po wykonanym zabiegu.

Tym samym jeżeli rozważamy wykonanie tatuażu przy łuszczycy musimy mieć na uwadze powikłania które mogą pojawić się pod wpływem zmian na skórze i integracji igły w naszym ciele. Jeżeli już koniecznie chcemy wykonać tatuaż, postarajmy wykonać go w trakcje remisji. Dodatkowo nie wolno wykonywać tatuażu jeżeli leczymy się lekami immunosupresyjnymi.

Popularność tatuaży ciągle wzrasta, dlatego nie należy pozbawiać tej przyjemności osób walczących z łuszczycą. Należy jednak wcześniej przeprowadzić badania immunologicznym interfejsem osadów łuszczycowych. Pacjent musi być także świadomy ryzyka powstania powikłań.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *