Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy nurkowanie wpływa na zdrowie?

Czy nurkowanie wpływa na zdrowie?

Nurkowanie, to znakomity sport rekreacyjny, który określić można mianem bezpiecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nurkowanie nie jest wskazane. Zanim więc odwiedzimy centrum nurkowe i zaczniemy nurkować, warto sprawdzić swój stan zdrowia. Na co należy zwrócić uwagę?

lekarskie przed nurkowaniem

Zanim zapiszemy się na kurs nurkowania, z całą pewności powinniśmy pozytywnie przejść badania lekarskie. Badania tego typu najczęściej koncentrują się na ryzyku wystąpienia choroby dekompresyjnej, urazu ciśnieniowego płuc, czy też ryzyka utraty przytomności, co grozić może utonięciem. Oczywiście zagrożenie jest niewielkie, jednak warto dmuchać na zimne i takie testy sobie zrobić.

Każdy nurek powinien być wytrzymały na zimno, efekty optyczne oraz fizjologiczne efekty zanurzenia. Dodatkowo musi być on w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Przy podejmowaniu decyzji, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do rozpoczęci nurkowania musi ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Każde większe centrum nurkowe powinno przeprowadzić z nami wstępny wywiad na temat stanu zdrowia, zalecanych badań oraz przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Nurkowanie w ogromnej większości przypadków nie wiąże się z ekstremalnymi sytuacjami, jednak jeśli coś się wydarzy pod wodą, powinniśmy być w stanie odpowiednio zareagować – a to znaczy, że musimy być zdrowi.

Co należy wziąć pod uwagę w wywiadzie lekarskim?

Przy podejmowaniu decyzji, czy nurkowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na należy przeprowadzić:

  • Badania neurologiczne, bóle głowy, migreny, napady drgawkowe, neuropatia Obodowa, nerwobóle, urazy rdzenia kręgowego
  • Choroby, które są związane z ryzykiem czasowym, najczęściej zator naczyń krwionośnych, możliwość i ryzyko wystąpienia zatoru w płucach.
  • Badania układu serowo – naczyniowego, ponieważ nurkowanie może spowodować zaburzenia wysiłkowe pracy serca. Zalecane jest przeprowadzenie testu wysiłkowego.

Kiedy nie możemy nurkować?

Nurkowanie jest bezpiecznym sportem, jeśli spełniamy wszelkie stawiane wymagania fizyczne i psychiczne. Nie możemy podjąć się nurkowania jeżeli:

  • Mamy wszczepione bypassy
  • Chorobę wieńcową
  • Przebyliśmy zawał mięśnia sercowego
  • Cierpimy na niewydolność serca
  • Nadciśnienie
  • Borykamy się z zaburzeniami rytmu serca lub niedomykalnością zastawek
  • Również stymulator serca wyklucza możliwość nurkowania

Nurkowanie to forma rekreacji, która pozytywnie wpływa na . Warto, więc wykonać odpowiednie badania, odwiedzić najbliższe (lub niekoniecznie najbliższe, ale najlepsze) centrum nurkowe i zapisać się na pierwszy kurs.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *