Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy retinol można łączyć z niacynamidem?

Czy retinol można łączyć z niacynamidem?

Z roku na roku przybywa osób, które świadomie dbają o swoją cerę. Robią to nie tylko w gabinecie kosmetycznym pod okiem kosmetologa, ale także w domu. Odpowiednio dobrana do potrzeb cery pielęgnacja ma wiele zalet. Pomaga pozbyć  się problemów takich jak wypryski, zaskórniki, czy przebarwienia. W ten sposób zapewnia lepszy wygląd cery zarówno w, jak i bez makijażu.

Rynek kosmetyczny pełen jest serum, kremów, toników i innych form podania substancji aktywnych. Oprócz tego, w jakiej porze dnia stosować dane produkty ważne jest także ich odpowiednie połączenie. Wiele osób zastanawia się, jakie substancje można łączyć.

Retinol – zalety i z czym łączyć

Retinol jest pochodną witaminy A. Jego zadaniem jest przeniknięcie do głębokich warstw skóry, gdzie ma zwiększyć produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Do największych zalet kremów z retinolem zalicza się:

 • zapobiegają starzeniu
 • likwidują przebarwienia
 • wygładzają skórę
 • spłycają zmarszczki

Dedykowany jest dla osób, które dostrzegają pierwsze oznaki starzenia. Coraz częściej retinol stosują jednak kobiety po 20 roku życia, aby opóźnić procesy wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Choć jego zwolenniczki mnożą zalety, można doszukać się także wad retinolu takich jak: podrażnienie i łuszczenie skóry. Są one jednak najczęściej nie samym skutkiem ubocznym, ale wynikiem nieprawidłowego stosowania. Osoby chcące wprowadzić do swojej pielęgnacji retinol w dowolnej postaci muszą pamiętać o procesie adaptacji. Polega on na rozpoczęciu stosowania od najniższego stężenia, a następnie jego stopniowego zwiększania.

Podczas stosowania retinolu należy pamiętać o stosowaniu kremu SPF 50. Z reguły odradza się stosowanie kwasów oraz retinolu w okresie letnim. Ekspozycja na słońce może powodować uczulenie oraz powstawanie przebarwień. Osoby regularnie aplikujące kremy z filtrem mogą jednak bezpiecznie stosować retinol przez cały rok.

Niacynamid – z czym łączyć?

Niacynamid to substancja aktywna, która zdobywa wielu zwolenników. Szerokie spektrum działania połączone z szybkimi efektami sprawia, że produkty z niacynamidem wręcz znikają z drogeryjnych półek. Niacynamid czy niacyna to pochodna witaminy B2. Do jego zalet zwolennicy zaliczają:

 • działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – niacynamid włączony do codziennej pielęgnacji hamuje stany zapalne cer z trądzikiem i zmniejsza namnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za zaostrzenie stanu cery trądzikowej.
 • normalizuje pracę gruczołów łojowych – osoby stosujące specyfiki z niacynamidem dostrzegają zmniejszenie produkcji serum, co szczególnie istotne dla osób z wyświecającą się strefą T.
 • wpływa na zwężenie porów – włączenie niacynamidu do pielęgnacji zapewnia zwężenie porów i wygładzenie skóry. Dzięki temu wydziela się mniej sebum, a skóra zarówno z, jak i bez makijażu wygląda piękniej.
 • hamuje procesy starzenia – spowalnia powstawanie zmarszczek oraz wpływa na jędrność skóry. Jest także doskonałym antyoksydantem i hamuje powstawanie wolnych rodników. Wpływa także na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny – podobnie, jak retinol.
 • odbudowuje płaszcz ochronny –  bariera hydrolipidowa jest warstwą ochronną skóry. Niacynamid jest nieodłącznym składnikiem naprawczym: obok ceramidów, który uzupełnia płaszcz hydrolipidowy.
 • nawilża i zapobiega utracie nawilżenia – poprzez naprawę bariery hyrolipidowej sprawia, że skóra dłużej pozostaje nawilżona.
 • rozjaśnia przebarwienia – niacynamid jako syntezator melaniny zapobiega powstawaniu przebarwień i likwiduje te widoczne.

Czy retinol można łączyć z niacynamidem?

Tak, można je łączyć. Zarówno niacynamid, jak i retinol to substancje, które z pewnością warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Ich połączenie dodatkowo podbija działanie retinolu. Niacynamid dodatkowo zapobiega powstawaniu podrażnień. Przed wprowadzeniem ich do codziennej pielęgnacji należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną stosując krem z filtrem. Pełną ochroną efektów przed podrażnieniem przez słońce zapewni dodatkowo re-aplikowanie kremu z filtrem w czasie dnia.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *