Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy spanie na podłodze jest zdrowe?

Czy spanie na podłodze jest zdrowe?

Współcześnie wiele się mówi na temat zdrowia kręgosłupa. Z bólami oraz skrzywieniem kręgosłupa problem ma bowiem bardzo wiele osób niezależnie od wieku. Jednym z kluczowych elementów w kontekście zdrowia kręgosłupa jest zadbanie o odpowiednią higienę snu. W tym zagadnieniu bardzo istotna jest właściwa jakość materaca jak również przyjmowanie odpowiedniej, zdrowej pozycji w trakcie spania.

Wady i zalety spania na podłodze

Wiele osób twierdzi, że bardzo pomocnym dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa okazuje się być spanie na podłodze. Czy faktycznie jest to takie zdrowe?

Jeśli posłuchać środowiska ortopedów, to wskazują oni na to, iż spanie na podłodze może mieć bezpośrednie przełożenie na powstawanie usztywnień oraz właśnie bólu kręgosłupa. To z kolei może przyczynić się do powstawania wad postawy. Inne podejście do tego zagadnienia ma kultura Dalekiego Wschodu. W myśl tej filozofii spanie na podłodze powoduje przyjęcie naturalnego ułożenia ciała, co dla kręgosłupa może mieć bardzo pozytywne znaczenie. Ponadto także spanie na podłodze korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego oraz układu krwionośnego.

Ogólnie rzecz ujmując jednak zarówno ortopedzi jak i medycyna wschodu są zgodni, że spać powinno się na twardym podłożu. Spanie na podłodze może stanowić wprawdzie pewien problem przy wstawaniu osób starszych, aczkolwiek i ten problem można rozwiązać. Tymczasem w tym wszystkim można znaleźć pewien złoty środek. Chodzi mianowicie o to, aby wybrać dla siebie twarde lub średnio twarde podłoże do spania. Tym samym jeśli ktoś lub spać na podłodze, to może wybrać taką opcję.

Niemniej jednak jeśli ktoś woli mimo wszystko wyższą pozycję i sen na łóżku, to warto zadbać o odpowiednią twardość podłoża. Można to uzyskać stosując odpowiedniej twardości materac jak również i odpowiednie poduszki do spania.

Zastosowanie poduszek ortopedycznych

Jednym z kluczowych elementów zapewniających właściwą jakość, właściwą higienę snu jest zastosowanie odpowiedniej jakości poduszek. Osobom cierpiącym na bóle pleców jak i tym, które tego zjawiska chcą uniknąć zaleca się profesjonalne poduszki ortopedyczne do spania. Są to produkty wykonywane ze specjalistycznej pianki poliuretanowej, pianki z funkcją termo dopasowania do kształtu ciała, do kształtu głowy danej osoby. Do głównych zalet stosowania owych poduszek ortopedycznych można na pewno zaliczyć:

 • zapewnienie właściwego podparcia głowy,
 • zapewnienie prawidłowego ułożenia kręgosłupa w trakcie snu,
 • zapewnienie zniesienia nacisku poszczególnych kręgów kręgosłupa na siebie,
 • rozluźnienie mięśni pleców.

Poduszki ortopedyczne posiadają różne wielkości, różne rozmiary jak również różnorodne kształty. Można wybrać poduszkę w kształcie litery C, L czy też cyfry 9. Poduszki ortopedyczne do spania oczywiście należy kupować w profesjonalnych sklepach medycznych. Te produkty dają dużą dozę pewności odnoszącej się do jakości oraz skuteczności działania. Posiadają one stosowne certyfikaty potwierdzające bardzo wysoką jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Profesjonalne poduszki ortopedyczne do spania są wykonane z pianki, która posiada funkcję termo dopasowania do kształtu ciała danej osoby. Poduszki ortopedyczne z jednej strony poprawiają komfort snu, nadają ów komfort. Poza tym również zapobiegają wystąpieniu bólu pleców oraz łagodzą ów ból w sytuacji, gdy danej osobie już on doskwiera.

Sen na podłodze czy na łóżku?

Spanie na podłodze jest pewną opcją, która w odniesieniu do określonej grupy osób może okazać się bardzo skutecznym sposobem pozbycia się bólu kręgosłupa lub zapobiegania jego wystąpieniu. Jednakże ze względu na charakter podłoża w różnych domach, ze względu na ogólnie pojętą higienę snu zaleca się mimo wszystko układanie do snu na łóżku. Jednakże w tym względzie istotne jest to, aby wybrać właściwej jakości, właściwej twardości materac do spania. Ponadto także zaleca się stosowanie profesjonalnych poduszek ortopedycznych do spania, które zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa w trakcie spania i w trakcie odpoczynku.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  3 komentarze

  1. Darek pisze:

   Od podłgi wolę jednak porządny materac piankowy który daje prawdziwą ulgę mojemu kregosłupowi ,taki materac mozna kupic w sklepie ArtMedic Viscotherapy i warto bo materac jest naprawdę komfortowy.

   • ZdrowyWrocław pisze:

    Jasne, materac to bardzo istotna kwestia. Źle dobrany materac może powodować wiele problemów z bólami kręgosłupa czy też z samym wysypianiem się. Artykuł porusza jednak konkretnie temat spania na podłodze, sensu stricte 🙂

  2. Nimfa pisze:

   Czasem spanie na podłodze niweluje ból kręgosłupa a czasem utrudnia życie i daje odwrotny skutek. Trzeba poczytać jakie mogą być konsekwencje.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *