Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy worki stomijne są refundowane?

Czy worki stomijne są refundowane?

Najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii jest choroba nowotworowa układu pokarmowego. Z worków stomijnych korzystają również między innymi osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna, niedrożność i zapalenie jelit oraz urazy w tej okolicy ciała. Funkcjonowanie ze stomią jest utrudnione, jednak nie musi wiązać się z całkowitą utratą komfortu życia. Co warto wiedzieć o stomiach? Jak wygląda kwestia ich refundacji w Polsce?

Stomia – definicja

Stomią nazywa się połączenie części układu pokarmowego ze skórą na brzuchu, w wyniku czego możliwe jest usuwanie zbędnych produktów przemiany materii inną droga niż naturalna. Istnieje kilka rodzajów stomii – ileostomia jest całkowitym usunięciem jelita grubego, kolostomia to jego częściowe usunięcie, a urostomia stanowi zastąpienie niesprawnego pęcherza moczowego. W praktyce korzysta się z kilku rodzajów worków, wśród których najpopularniejsze są worki jednoczęściowe i dwuczęściowe. W zależności od rodzaju występującej stomii wyróżnia się również:

  • worki zamknięte
  • worki otwarte
  • worki urostomijne, które są dodatkowo wyposażone w kranik do opróżniania nagromadzonego moczu

Refundacja worków stomijnych

Worki stomijne należą do produktów medycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjenci są całkowicie zwolnieni z kosztów zakupu worków – jedynym warunkiem jest konieczność realizacji ilości produktów do maksymalnego limitu. Refundacji podlegają worki jednoczęściowe, dwuczęściowe, zestawy irygacyjne i inne produkty, które są wykorzystywane do higieny stomii.

Kody refundacji worków stomijnych

Każdy produkt medyczny posiada unikalny kod, który pozwala otrzymać w pełni refundowany sprzęt. W przypadku ileostomii jest to P.099.I, kolostomia to P.099.K, natomiast urostomia to P.099.U. Kombinacje cyfr i liczb mają ogromne znaczenie w przypadku spełniania procedur refundacyjnych, dlatego warto zapamiętać konkretne kody.

Ile worków stomijnych można maksymalnie otrzymać?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje konkretne kwoty dla każdego posiadacza wybranej stomii. Dla osób z wyłonioną ileostomią jest to 400 zł, pacjenci z kolostomią otrzymują 300 zł, natomiast na największe dofinansowanie mogą liczyć osoby z urostomią. Za określone kwoty można zakupić konkretną ilość worków stomijnych. Zgodnie z szacunkowym zużyciem każdemu pacjentowi przysługuje miesięcznie około 90 sztuk jednoczęściowych worków stomijnych

Realizacja refundacji przez Internet

Obecnie istnieje możliwość realizacji zamówienia na worki stomijne poprzez systemy internetowe. W tym celu należy udać się do lekarza, który potwierdzi konieczność zaopatrzenia się w dany sprzęt medyczny. W przypadku worków stomijnych wniosek taki nie wymaga potwierdzenia w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, co znacznie przyspiesza cały proces. Otrzymany kod zaświadczenia należy następnie podać przy realizacji recepty w jednej z aptek, a następnie zamówić konkretne produkty. Produkty stomijne można odebrać najczęściej w punkcie aptecznym, w wygodnym internetowym sklepie ortomedico.pl lub po podaniu odpowiednich informacji odebrać jako przesyłkę kurierską.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *