Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czym jest wirtualny alkomat i czy można mu zaufać?

Zapewne niejednemu z nas choć raz zdarzyła się sytuacja, w której mieliśmy wątpliwości co do prowadzenia samochodu. Z takim dylematem spotykamy się najczęściej rankiem po dość długiej imprezie, na której nie stroniliśmy od alkoholu. Najbezpieczniejszym sposobem na przekonanie się, czy możemy już usiąść za kierownicą, byłoby sprawdzenie trzeźwości za ą profesjonalnego alkomatu. Co powinniśmy zrobić, jeśli nie mamy takiego urządzenia pod ręką? W sieci możemy znaleźć tak zwane wirtualne alkomaty. Czy jest to jednak odpowiednie wyjście z sytuacji? Jak działa takie rozwiązanie i czy możemy mu zaufać?

Funkcjonowanie wirtualnego alkomatu

Wirtualne alkomaty działają na podstawie algorytmu oraz podanych przez nas informacji. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie mniej więcej określić, ile wynosi aktualne stężenie alkoholu w naszym organizmie. Powinniśmy też dostać informacje odnośnie czasu, który będzie nam potrzebny do całkowitej utraty promili znajdujących się we krwi. Podczas korzystania z takiego wirtualnego alkomatu musimy podać swój wiek, wagę, wzrost, rodzaj i ilość wypitego poprzedniego wieczoru alkoholu, a także to, ile zjedliśmy podczas zakrapianej imprezy.

Warto jednak pamiętać o tym, że otrzymany przez nas wynik nie będzie w stu procentach odzwierciedlał rzeczywistości. Na ilość alkoholu we krwi wpływają także inne, bardziej personalne czynniki, do których można zaliczyć między innymi stan zdrowia. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz bezpiecznie prowadzić samochód, a chcesz poznać dokładny wynik, to powinieneś udać się na posterunek policji i skorzystać z profesjonalnego urządzenia.

Kiedy warto skorzystać z wirtualnego alkomatu?

Nagłe sytuacje wymagają od nas prowadzenia samochodu, jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialności i pamiętać nie tylko o sobie, ale także o innych uczestnikach ruchu. Zawsze, gdy wypiliśmy kieliszek alkoholu lub niedawno sięgnęliśmy po piwo, powinniśmy sprawdzić ilość promili we krwi. W takiej sytuacji online może okazać się przydatny. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednie wyrażenie, chociażby wirtualny alkomat lub alkomat online. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji powinniśmy otrzymać odpowiedź dotyczącą ilości promili we krwi, która będzie jedynie przybliżona.

Jak wygląda jazda pod wpływem w świetle prawa?

Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona w polskim prawie. Wyraźnie mówi o tym art. 178 a kodeksu karnego:

„§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Według przepisów osoba, która posiada we krwi ponad 0,5 promila alkoholu popełnia przestępstwo, natomiast przedział 0,2 do 0,5 traktowany jest jako wykroczenie. Wynika z tego jasno, że we krwi można mieć jedynie 0,2 promila alkoholu, tak więc po żadnym alkoholu nie wolno wsiadać za kierownicę. Nie musimy natomiast martwić się sytuacjami, w których zjemy cukierka z rumem bądź wódką. Takie kwestie nie powinny wpłynąć na poziom alkoholu krążącego w naszym organizmie.

Alkomat ze sklepu internetowego alkopatrol.pl

Czy takiemu rozwiązaniu można zaufać?

Wirtualny alkomat niestety nie zastąpi prawdziwego. Taki sprzęt zawsze warto mieć w domu. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. Czasami potrzebujesz nieoczekiwanie wsiąść za kierownicę pojazdu, jednak nie masz pewności, czy możesz. Narzędzia online nie dają pewności. Warto zakupić własny alkomat tradycyjny. Jeżeli szukasz produktu, który nie dość, że otrzymasz szybko, to jeszcze z pełną kalibracją, odwiedź stronę alkopatrol.pl. Posiadają w ofercie bardzo szeroki wybór alkomatów, każdy znajdzie coś odpowiedniego do jego potrzeb.

Wirtualny alkomat powinien być dla nas jedynie ciekawostką, a nie ostatecznym określeniem liczby promili krążących we krwi. To, czy możemy już prowadzić samochód, czy nie, zależy od bardzo wielu czynników, na które każdy organizm reaguje zupełnie inaczej. Przed odpaleniem swoich czterech kółek powinniśmy pomyśleć o bezpieczeństwie zarówno swoim jak i innych uczestników ruchu drogowego. Gdy nie mamy pewności co do możliwości prowadzenia auta, powinniśmy z tego zrezygnować lub skorzystać z profesjonalnego urządzenia znajdującego się na najbliższym komisariacie.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *