Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czym kierować się przy wyborze maty do fitness? Praktyczne porady

Sala treningowa, to w ostatnim czasie bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Ćwicząc chcemy przede wszystkim pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, czy zwyczajnie odstresować się, gdzie przy okazji treningi fitness staja się doskonałym pretekstem do spotkania z przyjaciółką. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z trenowaniem musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim dobrze zaplanuj swoje treningi nie tylko pod względem ich rodzaju, ale i częstotliwości korzystając z rad lekarza, lub trenera personalnego.

Jeszcze inną sprawą jest fakt, że sala treningowa, to również niezbędne akcesoria zapewniające nam komfort treningu. Wśród nich należy wspomnieć o matach do fitness. A czym się kierować przy ich wyborze?

Czym kierować się przy wyborze maty do fitness? Praktyczne porady

Maty do fitness – rodzaje

Jak wiadomo mata to fitness z wyglądu przypomina nieco cieńszy materac, który rozkładany na podłożu zapewnia nam komfort trenowania.

Maty ochronne, to pierwszy rodzaj mat do fitness o których chcielibyśmy wspomnieć. Zapewniają one komfort samego trenowania (zwłaszcza przy ćwiczeniach siłowych), ale i ochraniają sprzęty do ćwiczeń taki jak: rowerki stacjonarne, czy orbitreki. Jednymi z najcieńszych (jak i nie najcieńsze) mat, to są maty do jogi, których grubość zazwyczaj nie wynosi więcej jak 3,5 milimetra. Jeszcze innym przykładem są maty treningowe. Ochraniają one od zimnej podłogi, otarć, czy innego rodzaju uszkodzeń, dodatkowo uznawane jako maty najbardziej uniwersalne. Jako ciekawostkę warto dodać, że tłumią dźwięki. Maty tatami z kolei używane są w przypadku treningów związanych ze wschodnimi sztukami walki, w tym między innymi karate, a także ju – jitsu. Ciekawostką może być fakt, że maty tatami w dawnych czasach wykonywane były ze słomy.

Najgrubszymi matami są maty gimnastyczne, które najczęściej wykorzystywane są na szkolnych salach gimnastycznych, oraz salach rehabilitacyjnych, w tym celu więc maty gimnastyczne wykorzystuje się zarówno do ćwiczeń korekcyjnych, jak i akrobatycznych.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Czym kierować się przy wyborze maty do fitness? Praktyczne porady

Kupując mate – na co należy zwrócić uwagę?

Odpowiedzią w tym przypadku jest wiele kwestii, gdyż tylko odpowiedni dobór maty może zagwarantować komfort treningu.

Co zatem z grubością maty? Tu sprawa pozostaje do wyboru klienta, gdyż planując lekkie treningi rekreacyjne śmiało można kupić cienką matę, biorąc jednak pod uwagę ćwiczenia związane z większą siłą, czy koordynacją ruchową, to tu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są maty nieco grubsze. Pod względem długości mata powinna być zgodna ze wzrostem naszego ciała. Kolejny punkt, to elastyczność. Ta pozwala przede wszystkim na łatwe zwijanie maty, a tym samym na jej przewożenie. Jeśli chodzi o grubość i elastyczność, to te cechy są ważne w przypadku najważniejszej kwestii jeśli chodzi o maty do fitness – amortyzacji, która zapewnia nam bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń.

Biorąc pod uwagę sam materiał, to najpopularniejsze maty na rynku, to te wykonane z kauczuku, gumy pcv, neoprenu, czy różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Istotna w przypadku mat jest ich lepkość, która jak łatwo się domyśleć powoduje lepszą przyczepność do podłoża, a tym samym lepszą amortyzacje.

Mata fitness firmy Sissel

Mata gładka, a chropowata

Wielu zaczynających treningi zadaje pytanie na która warto się zdecydować. Tu jest kwestia dość sporna. W przypadku mat gładkich mamy łatwiejsze zachowanie czystości, z kolei maty wykonane z materiałów chropowatych zapewniają lepszą amortyzacje.

Gdzie można kupić?

Maty dostępne są w wielu firmach specjalizujących się w produkcji właśnie mat do fitness. Jednym z przykładów jest firma Sissel, która oferuje szeroki wybór mat do fitness najwyższej jakości, warto więc zajrzeć na stronę tego sklepu, by dokładnie zapoznać się z ofertą, oraz mamy tu możliwość zamówienia wybranej maty.

Cena maty?

Wiele mat można już kupić od kilkudziesięciu złotych, gdzie biorąc pod uwagę ich zalety jest to z pewnością trafna inwestycja. Sama cena natomiast zależna jest również od materiału z jakiego jest wykonana.