Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Depresja i jej leczenie

depresja

Depresja to bardzo poważne schorzenie, które według aktualnych danych Światowej Organizacji Zdrowia stanowi czwarty pod względem wielkości problem zdrowotny na całym świecie. Mianem depresji określa się pewne obniżenie nastroju, przygnębienie i złe samopoczucie. Według nomenklatury należy tutaj wskazywać na zaburzenia nastroju, na zaburzenia emocji, które prowadzą do utraty zainteresować, radości życia. Jednocześnie też jeśli ów stan utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas, to możemy mówić o zaawansowanej formie owej choroby.

Objawy depresji

Można także mówić o objawach somatycznych, a więc o dolegliwościach fizycznych, które mają swoje źródło właśnie w depresji. Dodatkowo do objawów depresji należy zaliczyć brak energii, zaburzenia związane ze snem, poczucie winy, myśli samobójcze czy też niesprawność intelektualna. Poza tym wygląd zewnętrzny danego człowieka może wskazywać na ową depresję. Mowa jest o ubogiej mimice, spowolnionych ruchach oraz monotonnym glosie.

Depresja może wynikać z uwarunkowań genetycznych, może wynikać z zaburzeń w produkowaniu różnych neuroprzekaźników, a jednocześnie może też wynikać z czynników zewnętrznych, z wpływu otoczenia. Depresja sama nie jest wyleczalna, nie przejdzie bez konkretnej terapii. Nie można tutaj mówić wyłącznie o psychoterapii, ale elementem koniecznym jest zastosowanie jakichś leków. Leczenie depresji zwykle jest długotrwałe i należy mówić o okresie co najmniej sześciu miesięcy. Na pewno nie można tej choroby lekceważyć, gdyż będzie miała poważniejsze skutki.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *