Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dlaczego BCAA są ważne dla sportowca?

białko w diecie sportowca

W sporcie niezmiernie ważna jest dieta. Chodzi nie tylko o zróżnicowanie makroskładników i dostarczenie ich w odpowiednich ilościach, lecz również o to, aby były odpowiedniej jakości. rozgałęzione są najbardziej istotnymi białkami w diecie każdej osoby, która stara się zbudować czystą masę mięśniową lub chce zapobiec utracie muskulatury.

Aminokwasy rozgałęzione

BCAA, czyli grupa aminokwasów, w skład której wchodzi leucyna, izoleucyna oraz walina, stanowią ważny element diety sportowców, szczególnie tych narażonych na duży . Aminokwasy te przede wszystkim pozwalają na skuteczną regenerację tkanek mięśniowych, co w przypadku intensywnego treningu jest niezbędne. Należy wiedzieć w jaki sposób budowane są mięśnie. Podczas wysiłku fizycznego włókna mięśniowe są nadwyrężane i zrywane. Jest to bodziec dla organizmu, który następnie te włókna odbudowuje – ale z nawiązką, aby w przyszłości organizm lepiej radził sobie z danym obciążeniem. Nasze ciało potrzebuje jednak budulca, aby te mięśnie wytworzyć. I tutaj pojawia się właśnie grupa aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

Jak działa BCAA?

Leucyna pozwala na zniwelowanie ryzyka rozkładu włókien mięśniowych. BCAA wykazuje silne działanie anaboliczne: uczestniczy w budowaniu masy mięśniowej. Braki w białku, pobieranym przez organizm właśnie z mięśni podczas treningu, powinny być szybko uzupełniane. Oczywiście im szybciej wchłoniemy porcję białka, tym szybciej organizm ją wykorzysta. Dlatego w cenie są przede wszystkim białkowe które stworzone są z szybko przyswajalnych frakcji białka, takich jak , WPI czy WPH. Uzupełnienie diety o odżywkę z BCAA pozwala na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej oraz niwelowanie katabolizmu.

Dawkowanie BCAA

Ważne jest, aby BCAA przyjmować w odpowiednich dawkach. Przedawkowanie tych aminokwasów prowadzić może do nadmiernego gromadzenia się mocznika i glukozy w organizmie, co w efekcie może dodatkowo obciążać organizm. Zazwyczaj przyjmuje się, że dzienna dawka nie powinna przekraczać 5-15 gramów dziennie. Oczywiście wszystko zależy jednak o osobistych predyspozycji danej osoby, oraz jej zapotrzebowania na . Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z siłownią nie muszą się suplementować. Osoby zaawansowane lub profesjonalnie zajmujące się kulturystyką muszą bardzo pilnować się diety, aby nie utracić swoich z trudem nabytych mięśni.

Polecamy: http://zaczynasieodsniadania.blogspot.com/