Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dofinansowanie do zakupu ortezy i stabilizatora stawu – warunki refundacji

Maksymalna kwota dofinansowania do stawu kolanowego, nadgarstka czy stabilizatora kręgosłupa to 700 zł. Warto wiedzieć na jakich warunkach przyznawane jest wsparcie stabilizatora stawu , oraz dla kogo jest przeznaczone.

Zastosowanie ortezy

Stabilizatory i usztywniacze stawów są artykułem przeznaczenia medycznego, stosuje się je w celu zabezpieczenia stawu po urazach i operacjach kolana. Mogą być również wykorzystywane jako forma odciążenia dla stawu w okresach zaostrzenia chorób przewlekłych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego czy reumatoidalne zapalenie stawów.

W przypadku chęci zakupu takiego produktu polecamy odwiedzić serwis i w kategorii Stabilizatory i usztywniacze na nadgarstek poszukać odpowiedniego produktu, a następnie znaleźć , który oferuje najniższą cenę. Jest to dodatkowa opcja na oszczędność – porównanie cen konkurencji.

Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie ?

Poza spełnieniem podstawowego kryterium jakim jest posiadanie aktywnego statusu ubezpieczonego w NFZ, do uzyskania dofinansowania konieczne jest postawienie przez lekarza specjalistę chorób układu ruchu, rozpoznania świadczącego o potrzebie zastosowania tego rodzaju sprzętu.

Zlecenie wystawione przez lekarza należy potwierdzić we właściwym co do miejsca zarejestrowania oddziale NFZ. Można to zrobić w trakcie osobistej wizyty, przez pełnomocnika lub przesłać dokument za pośrednictwem poczty. Zlecenie można zrealizować w sklepach stacjonarnych, na terenie Polski oraz w internetowych sklepach medycznych.

Dokument zlecenia – kto go wystawia i co powinien zawierać?

Do wystawienia dokumentu upoważnieni są lekarze specjaliści z zakresu

  • – ortopedii i traumatologii, chirurgii urazowo-ortopedycznej,
  • – neurologii i neurologii dziecięcej,
  • – reumatologii,
  • – chirurgii ogólnej, dziecięcej i onkologicznej,
  • – rehabilitacji.

Dokument powinien obejmować:

  • – imię, nazwisko, numer PESEL i adres pacjenta,
  • – dokładne określenie rodzaju sprzętu medycznego,
  • – uzasadnienie, zawierające kod ICD 10 (międzynarodowa klasyfikacja chorób).

Limity refundacji stabilizatora stawu kolanowego

  • – dla ortez krótkich z regulacją kąta zgięcia stawu kolanowego (kody J.038.00 i J.038.01) limit wynosi 350 zł,
  • – dla ortez długich, obejmujących udo i podudzie, posiadających regulację ruchomości (kody kod J.039.00, J.039.01) limit wynosi 700 zł.

Dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia refundacja może obejmować całość kwoty zakupu (o ile mieści się w limicie), natomiast osobom dorosłym przysługuje dofinansowanie do 90 procent ceny. Dofinansowanie do zakupu ortezy z ramach NFZ dostępne jest raz na 3 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *