Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dokumentacja medyczna fizjoterapeuty – jaki program wybrać?

Prowadzenie dokumentacji medycznej dla wielu specjalistów służby zdrowia jest nie tylko frustrującą koniecznością, ale realnym ograniczeniem czasu, który poświęcany jest pacjentowi. Aby upłynnić i ułatwić funkcjonowanie fizjoterapeutów wśród koniecznych do uzupełnienia dokumentów, sporządzanych podczas wizyty oraz ułatwić im codzienną organizację pracy w gabinecie dostosowano przepisy, w myśl których w gabinecie fizjoterapeuty nie wymaga się prowadzenia papierowej dokumentacji medycznej. Konieczne jest natomiast posiadanie medycznej dokumentacji, kartotek pacjentów oraz sprawnie działającego systemu rejestracji wizyt w formie elektronicznej.

Dokumentacja medyczna – poznaj zasady

Do dokumentacji medycznej zalicza się karta indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Dokumentacja medyczna jest zbiorem informacji wymienionych w zakresie danych osobowych pacjenta, historii jego choroby, wyników badań, przeprowadzonych zabiegów oraz zapisów z wizyt w gabinecie fizjoterapeutycznym. Dokumentacja medyczna u fizjoterapeuty, podobnie jak w innych placówkach opieki medycznej zawiera wrażliwe dane, które objęte są ochroną na podstawie przepisów ustawy RODO. W gabinecie fizjoterapeuty przechowywana jest dokumentacja w formie elektronicznej, zabezpieczona hasłami, wymagająca zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Dokumentację medyczną należy pilnie strzec przed dostępem osób niepowołanych.

Prowadzenie dokumentacji medycznej przez fizjoterapeutę – wymóg i warunki organizacyjno-prawne

Fizjoterapeuta wykonujący swoją pracę w ramach prywatnej praktyki zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji indywidualnej pacjentów. Karta indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej jest niezbędnym i podstawowym dokumentem, w którym zawarte są wszystkie, konieczne informacje. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania reguluje dokumentację medyczną w zakresie formy przechowywania. W myśl obowiązujących przepisów dokumentację medyczną fizjoterapeuci powinni przechowywać w formie elektronicznej, obowiązkowo od 1 stycznia 2021 r. Do prowadzenia dokumentacji medycznej potrzebny jest program, dzięki któremu wszystkie dane pacjenta w formie elektronicznej dokumentacji medycznej znajdą się w jednym, bezpiecznym miejscu. Obsługa programu powinna być intuicyjna, pozwalająca jednocześnie nie tracić czasu przeznaczonego na kontakt z pacjentem. W przypadku braku numeru pesel przy rejestracji funkcjonalny program pozwala na bezpieczne użycie innych danych. Dodatkowym atutem takiego programu jest szybka rezerwacja wizyt, blokowanie terminów, przypominające sms-y oraz dedykowane formularze badań.

Program do gabinetu fizjoterapii - RSQ Physio

Elektroniczna dokumentacja pacjenta – bezpiecznie i wygodnie

Prowadząc indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną należy przestrzegać przepisów, prawa, w myśl których występuje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej. Posiadanie karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej jest niezbędne. Program do prowadzenia dokumentacji medycznej elektronicznie powinien posiadać łatwy, przyjazny interfejs, umożliwiający szybką obsługę oraz brak dostępu przez niepowołane, przypadkowe osoby.

Bezwzględny obowiązek prawny prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej nie wpływa na bezpieczeństwo danych wrażliwych, które ustawowo chronione są przepisami RODO. Dokumentacja prowadzona elektronicznie zawiera szczegółowe informacje, umożliwia edytowanie wizyt oraz współdzielenie bazy pacjentów. Można zyskać pewność prowadzenia dokumentacji medycznej rzetelnie, niezawodnie i w pełni bezpiecznie.

Program do elektronicznej obsługi świadczeń zdrowotnych pozwoli na oszczędność czasu oraz miejsca, potrzebnego na przechowywanie papierowej dokumentacji medycznej. W ramach praktyki zawodowej fizjoterapeuta zobowiązany jest do korzystania z tego rozwiązania. Dokumentacja zbiorcza oraz dokumentacja indywidualna są pilnie chronione. Dzięki programowi opis świadczeń zdrowotnych może zostać zapisany też z ustnej wypowiedzi. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni program.

Jaki program do dokumentacji medycznej fizjoterapeuty wybrać?

RSQ Physio to program do elektronicznej dokumentacji medycznej, który ułatwia codzienną pracę fizjoterapeutów. W postaci elektronicznej możesz korzystać z dokumentacji zbiorczej prowadzonej w gabinecie oraz z dokumentacji indywidualnej, którą trzeba przechowywać w systemie informacji. Program zawiera intuicyjny, przejrzysty, nowoczesny interfejs, prosty w obsłudze. Istnieje możliwość rejestracji pacjentów, prowadzenia i koordynowania terminarza, wizyt, wypełniania dokumentacji medycznej oraz współdzielenia bazy pacjentów z innymi specjalistami. RSQ Physio posiada funkcję dyktowania dokumentacji (jako jedyny w Polsce), umożliwiając prowadzenie dokumentacji w szybki sposób, z korzyścią dla pacjenta.

Dokumentacja w postaci papierowej nie jest dziś wymagana. W programie RSQ Physio wszystkie dane pacjentów są zapisywane, dlatego czasowa niemożność prowadzenia dokumentacji nie wpływa na stan zapisanych informacji. Dokumentacja medyczna prowadzona jest szybko, a zarazem starannie, dzięki specjalnie dedykowanym formularzom wizyty. Do gabinetu fizjoterapeuty pacjenci mogą przyjść po konkretny sposób na zdrowie, nie, by czekać na uzupełnienie informacji do karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Podmioty lecznicze mogą korzystać z licznych funkcjonalności programu, opierających się na prawach pacjenta i ochronie zdrowia oraz danych osobowych osób, korzystających z opinii fizjoterapeutycznej. Rozpoznanie choroby, karta informacyjna, informacje o podmiocie leczniczym oraz szczegółowe dane pacjenta są niezawodnie chronione przed niepowołanym dostępem, jednocześnie umożliwiając niezakłóconą pracę. Ten program spełnia wszystkie prawne, jak i użyteczne potrzeby fizjoterapeutów

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *